Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 6 Aralık 2016 1034 Görüntüleme

“Çağdaş Demokrasi eşit temsilin sağlanması ile gerçekleşir”

* CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu; “Unutulmamalıdır ki çağdaş demokrasinin olmazsa olmazı sadece eşit temsilin sağlanması ile gerçekleşir. Kadınların yönetimde eksik temsili sadece kadınların değil,  bir demokrasi ve çağdaşlık sorunudur. Uygarlığın en önemli göstergesi, kadının ekonomik ve toplumsal yaşamdaki konumudur, kadına verilen değerdir” dedi.

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu tarafından Türk Kadını’na Seçme ve Seçilme Hakkı’nın Verilmesi’nin 82. Yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yapıldı.

Türk Kadını’na birçok Avrupa ülkesinden önce Seçme ve Seçilme Hakkı’nın verildiğini hatırlatan Milletvekili Vecdi Gündoğdu tarafından yapılan basın açıklaması şu şekilde:

“Dağılan ve yıkılan imparatorluğun ardından Mustafa Kemal ve silah arkadaşları tarafından tüm dünyanın emperyalist güçlerine karşı kurulan bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nde uygulamaya konan birçok devrimle birlikte Türk kadını güçlenmeye ve kişiliğini bulmaya başlamıştır. Kadınların kendi kaderi ile birlikte ülke kaderinde de söz sahibi olabilmelerinin yolunun siyaset yapmaktan geçtiğini bilen Mustafa Kemal ve arkadaşları,  birçok Avrupa, Amerika ve Asya ülkelerinden önce 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadını’na Seçme ve Seçilme Hakkı’nı anayasal güvenceye almıştır. Unutulmamalıdır ki çağdaş demokrasinin olmazsa olmazı sadece eşit temsilin sağlanması ile gerçekleşir. Kadınların yönetimde eksik temsili sadece kadınların değil,  bir demokrasi ve çağdaşlık sorunudur. Uygarlığın en önemli göstergesi, kadının ekonomik ve toplumsal yaşamdaki konumudur, kadına verilen değerdir. Mustafa Kemal, Cumhuriyeti kurduğu yıllarda kadın hakları konusunda şunları söylemiştir: Tam eşitlik. Erkeklerin hakları ne ise kadınlarınki de aynı. Hürriyetlerini hakkı ile kazandılar. Milletin yarısının sosyal hayata yabancı, uzak kalması uygun bulunamaz. Bundan dolayı kadınlarımız, hatta erkeklerden daha çok aydın, daha çok ilim ve kültür sahibi, daha çok bilgili olmak zorundadırlar. Büyük Önder Atatürk’ün cumhuriyetin kurulduğu yıllarda ifade ettiği gibi, toplumun yarısını yok sayarak çağı yakalayamayız.  Kadınlarımızı toplumsal, sosyal ve siyasal yaşamın içerisine katmadan, onların emeklerinden ve onların beyinlerinden yararlanmadıkça, ülkemizin kalkınmasını, gelişmesini, bekleyemeyiz. Kadınlarımızın kendi kaderi ile beraber ülke kaderinde de söz sahibi olmalarını sağlayan seçme ve seçilme hakkının sağlanmasının 82. Yıldönümü’nde tüm kadınlarımıza saygılarımı sunuyorum.” (Savaş Eskici)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Tema Tasarım | Osgaka.com