Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 18 Ağustos 2016 1325 Görüntüleme

“Bütünşehir Belediye Başkanı Adayıyım”

Başkan Emin Halebak ile gündemi değerlendirdik

* Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak; “Geçtiğimiz dönemde siyasi partiler Türkiye’deki büyükşehir sayısını 30’a çıkardı. 51 İli de Bütünşehir Statüsü’ne getirmek için orta vadede çalışma yapılıyor. Kırklareli’nin de aralarında bulunabileceği Bütünşehir Statüsü için, en başta belediyemizin her alanda yeni yapılanmasına uygun projeleri ve Master Planları’nı oluşturduk. Kısacası ortada bir Lüleburgaz gerçeği var. Mesai arkadaşlarım ile birlikte gerekli bütün çalışmalarımızı yapıyoruz. Başta Kırklareli merkez olmak üzere tüm ilçe ve Belediyelerde olası bir durumda adaylığım konuşuluyor. Bu güne kadar halkın isteğini geri çevirmedim. Bu konuda vatandaşlar görüşlerini dile getiriyor. Evet, sağ kalırsam ve Allah kısmet ederse olası bir Bütünşehir Belediye Başkanı Adayı Seçimi’nde adayım” dedi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli’de gündemin nabzını tutan ve gündem yaratan röportajlar ile 93 yıldır yayın hayatına devam ZORTUL Medya Grup bünyesinde Kırklareli merkez ilçede yayın yapan Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi olarak Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak’a nezaket ziyaretinde bulunup, gündemi değerlendirdik.

16 Ağustos 2016 Salı günü Belediye Başkanlık makamında Trakya’da Yeşilyurt Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Savaş Eskici ile görüşen Belediye Başkanı Emin Halebak; 15 Temmuz Darbe girişimi ve Bütün Şehir Adaylık meselesine ilk kez bu kadar net bir açıklamada bulundu.

* “Tehlikeli bir durumu ucuz atlattık”

 

Ülkenin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğu bir dönemden geçtiğini ifade eden Emin Halebak; “Ülkemizin birlik beraberliğe muhtaç olduğu bir dönemdeyiz. Türkiye’nin eşit vatandaşlık paydasında buluşmaya, kucaklaşmaya ihtiyacı var. Ülkenin üzerine kurulu olduğu fay hatları sorunsuzca kırılmak istenirken, insan hakları, hukukun üstünlüğü temelinde buluşmalıyız. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, ortak lisan olan hukukun üstünlüğü lisanıyla sağlamalıyız. Çok tehlikeli bir olayı ucuz atlattık. Ama daha tehlike geçmedi. Bu dönemi atlatırken insan hakları ve hukukun üstünlüğü prensiplerinin çiğnenmemesini gözaltı surelerinin oldukça kısa tutulması gerekir. İnsanlar hakkında, bağımsız yargı nihai karar tesis etmeden, masumiyet karinesinin göz ardı edilmemesi gerektiği hususu unutulmamalı. Gerçeğin ortaya çıkarılması hususunda yapılması gerekenlerin eksiksiz yapılmasını temenni ediyorum.  Hukuk devletinde, herkes hukuk önünde eşittir. İnsanlar hakkında, bağımsız yargı nihai karar tesis etmeden, masumiyet karinesinin göz ardı edilmemesi gerektiği hususu da unutulmamalıyız” dedi.

* “Suçsuzluk karinesi göz ardı edilmemeli”

Suçsuzluk karinesinin göz ardı edilmemesi gerektiğini anlatan Halebak; “Suça konu olabilecek eylemlerde, özellikle kamuoyuna mal olmuş kişi veya olaylarda masumiyet/suçsuzluk karinesine dikkat edilmediğini, haber hazırlayan ve sunan kişinin bir gün kendisine lazım olma endişesini bile hissetmeden, gerçekte tiraj ve reyting uğruna, ancak görüntüde haber alma-verme hakkı adına henüz şüpheli ve sanık olan insanların, ailelerinin, hatta işyerlerinin kurban edildiklerini biliyoruz. Neyi feda ederek? Masumiyet karinesini. Ne uğruna? Habercilik. Bu durum, basın tüketiciliği, sorumlu gazetecilik ilkelerinin göz ardı edilmesi ve haberi verirken habere konu kişi ve çevrenin hiçe sayılıp, sadece haber konusu olarak kabul edilmesi demektir. Zanlıların hakim karsısına en kısa zamanda çıkarılmaları gerekir. İnsanların hakim kararlarından evvel suçsuzluk karinesine siz gazeteciler de uymalısınız” diye konuştu.

  1. Yüzyıl Türkiyesi’nde bu durumun yaşanmasının acı bir olay olduğunu vurgulayan Başkan Helabak; “Ana yasamızda belirtilen ilk 4 madde mutlaka göz önüne alınarak tam Demokrat Parlamenter Sistemi batı normlarına getirip, uygularsak bir daha hiç bir kesim darbe yapmaya cüret edemez. Bu nedenle gerekli düzenlemeler biran evvel yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

* “Bütünşehir Belediye Başkanı Adayıyım”

Yerel yönetimlerde köklü bir değişiklik için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin “BÜTÜNŞEHİR YASASI” üzerinde çalıştığını hatırlattığımız ve olası bir durumda Bütünşehir Belediye Başkanı Adayı mısınız? Sorusunu samimiyetle cevaplayan Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak; “Allah kısmet ederse adayım” dedi.

Geçtiğimiz dönemde siyasi partiler Türkiye’deki büyükşehir sayısını 30’a çıkardı. 51 İli de Bütünşehir Statüsü’ne getirmek için orta vadede çalışma yapılıyor. Kırklareli’nin de aralarında bulunabileceği Bütünşehir Statüsü için, en başta belediyemizin her alanda yeni yapılanmasına uygun projeleri ve Master Planları’nı oluşturduk. Kısacası ortada bir Lüleburgaz gerçeği var. Mesai arkadaşlarım ile birlikte gerekli bütün çalışmalarımızı yapıyoruz. Başta Kırklareli merkez olmak üzere tüm ilçe ve Belediyelerde olası bir durumda adaylığım konuşuluyor. Bu güne kadar halkın isteğini geri çevirmedim. Bu konuda vatandaşlar görüşlerini dile getiriyor. Evet, sağ kalırsam ve Allah kısmet ederse olası bir Bütünşehir Belediye Başkanı Adayı Seçimi’nde adayım” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com