Ana Sayfa Edirne, Ekonomi, Gündem, Kırklareli, Politika, Siyaset, Tekirdağ 21 Ekim 2016 1226 Görüntüleme

“Birilerinin sömürü planlarına engel olmak için Musul’dayız”

 

* Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, komşularının toprak bütünlüğünü sonuna kadar savunan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tek derdinin kaotik ortamın sonuçlarını bölge insanları için en insani hale getirme ve birilerinin sömürü planlarına engel olmayı amaçladığını belirtti.

HABER MERKEZİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Türk Askeri’nin Musul’da bulunmasının nedenini sosyal medya hesabı üzerinden ders niteliği taşıyacak şekilde açıkladı.

İnsan haklarının sadece batılı ülke vatandaşlarına ait olmadığını vurgulayan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz; Komşularının toprak bütünlüğünü sonuna kadar savunan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tek derdinin kaotik ortamın sonuçlarını bölge insanları için en insani hale getirme ve birilerinin sömürü planlarına engel olmayı amaçladığını belirtti.

Açlık, savaş ve sömürünün kabul edilemez olduğunu vurgulayan Minsolmaz; “İnsan hakları; sadece batılı ülke vatandaşlarına ait olan haklar değildir. İnsanlık onurunun ve evrensel hukukun gereğidir. Kendi ülkelerinin mutlak refahı ve sınırsız tüketimi adına, başka ülkelere reva görülen açlık, savaş, zulüm ve sömürü kabul edilemez. Oysa insanoğlunun tüm ihtiyaçları sınırlıdır ve karşılanabilir. Batı tarafından pompalanan tüketim çılgınlığının sonucunda, bir türlü doyurulamayan arzular, ihtiyaçlara galip gelmiştir. Küresel anlamda çivinin çıktığı nokta burasıdır. Dünya insanı var olan kaynakların doğru ve adil kullanımı ve paylaşımı ile tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir. Ama batı tarafından bize de öğretilmiş ve kışkırtılmış arzular için bunu söylemek pek kolay değil. İletişim ihtiyacını gidermek için makul bir fiyattaki telefon yeterliyken adeta statü aracı haline gelen marka ve pahalı bir telefon arzusu ile büyük paralar harcamak mesela. Ulaşım ihtiyacımızı gidermek için uygun bir araba almak yerine farklılığımızı ortaya koymak için servet ödemek ve her model değişiminde yenisini alma yarışı. Giyim, ev, eğitim ve bunun gibi genişletebilirsiniz. Bizi tüketim sarmalına sürükleyerek, hayatı ıskalatan bu anlamsız yarışı sorgulamalıyız. Bizi diğer insanlardan çok farklı ve özel olduğumuz zırvasını reklamlarla aşılayarak; sıradan bir saate, sıradan bir kıyafete, sıradan bir telefona, sıradan bir arabaya değil de en özel ve en markalısını arzulatan, peşine takan ve nihayetinde satın aldırarak amacına ulaşan bu süreçler yormaktadır. Bilgide, beceride, ahlakta, iyilikseverlikte, yardımda, başarıda, paylaşımda yarışmak yerine, bu faydasız, çılgın tüketim yarışında her günümüzü sıkıntıya sokuyoruz. Sonra herkes stresli, herkes yorgun. Arabalar uçak gibi, telefonlar televizyon kadar ama komşusunun veya akrabasının açlığını veya acısını bilen yok. Bizim dinimiz, ahlakımız, bilgimiz, kültürümüz, örfümüz, âdetimiz,  tarih boyunca bununla mücadele etmiş ve insanını israftan korumayı başarmış, yardımlaşmayı, dayanışmayı ve paylaşmayı emretmiş ve öğretmiştir” dedi.

Batılı devletlerin ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Musul’da neden bulunduğunu açıklayan Minsolmaz; “Onun için bizim tarihimizde sömürü yoktur ve hiçbir zaman olmayacaktır. Biz komşusu açken tok uyuyanlardan olamayız. Sözün özü, Amerika başka bir sebepten Musul’dadır, biz başka bir sebepten. Batı’nın had bilmez tüketim, sömürü ve işgal politikaları; Irak ve Suriye’de yaşanan katliam, zulüm ve dramların ana sebebidir. Batı hayranlığı ile buradan hükümete çakmaya çalışanlara da bir sözüm var. Devletimizin yapmaya çalıştığı yegane şey sebebi olmadığı bu kaotik ortamın sonuçlarını bölge insanları için en insani hale getirme ve birilerinin sömürü planlarına engel olmaktır. Komşularının toprak bütünlüğünü sonuna kadar savunan Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu çakal sürüsüne fırsat vermeyecektir. Güzel de bir sözümüz var.  Tomurcuk derdi olmayan ağaç odundur diye. Batı’nın kendinden binlerce kilometre uzaktaki bu topraklarda bir tomurcuk derdi olamaz zaten. Onun derdi petrolü alıp, sömürüp insanları acıları ile bırakıp gitmek. Bizim binlerce yılı aşan Anadolu, Balkan, Ortadoğu ve Kafkasya tarihimizde hep tomurcuk derdimiz oldu. Sömürü değil. Allah oradaki mazlum halkı korusun ve askerimizi muzaffer eylesin” ifadelerini kullandı. (savaş Eskici)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com