Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 28 Aralık 2016 1014 Görüntüleme

“Bir problem daha çözülüyor”

 

HABER MERKEZİ

Emekli Memur-Sen Kırklareli İl Başkanı Vehpi Başelçin, emekli ikramiyeleri hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Başelçin; “30 yıldan fazla görev yapan devlet memurlarının otuz yıl görev yapmış gibi ikramiye aldıklarını hatırlatarak bu hükmün bir emeklinin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından Emekli Sandığı Kanunu’ndan kaldırıldığını belirtti.7 Ocak 2014 tarihinden sonra emekli olanların, çalıştıkları süre üzerinden hesaplanan emekli ikramiyelerini almaya başladıkları vurguladı. 30 yıldan fazla görev yapan devlet memurlarına emekli olurlarken ödenen emekli ikramiyesi 30 yıl görev yapmış gibi hesaplanıyordu. Bir emeklinin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi Emekli Sandığı Kanunundaki bu hükmü iptal etti ve 7 Ocak 2014 tarihinden sonra emekli olanlar çalıştıkları süre üzerinden hesaplanan emekli ikramiyelerini almaya başladılar.  Anayasa Mahkemesi Kararları geriye dönük uygulanamadığı için 30 yıldan fazla hizmeti olan ancak 6 Ocak 2014 tarihinden önce emekli olan devlet memurlarına çalıştıkları 30 yılın üzeri için ikramiye ödemesi yapılamıyor onlar da haklarını İdare Mahkemelerine dava açmak sureti ile arıyorlardı. 30 yılın üzerinde hizmet veren ancak 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi alan mağdur emeklilerin problemleri gideriliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen torba yasa teklifinde 30 yıldan fazla çalışıp 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi alan emeklilerin bu mağduriyetlerinin giderilmesi hususu kabul edildi. Böylece 30 yılın üzerinde hizmeti olup 6 Ocak 2014 tarihinden önce emekli olan memurlar da dava açmaksızın 30 yılın üzerindeki çalışma süreleri için alamadıkları emekli ikramiyelerini alabilecekler. Bu hem bir mağduriyetin giderilmesi hem de mahkemelerin yükünün azaltılması anlamına gelmektedir. Tıpkı memurların KEY ve Tasarrufu Teşvik Fonları’nda biriken haklarının iadesi gibi 30 yılın üzerinde hizmeti olup da 30 yılın üzeri için ikramiye alamayan emeklilerimizin bu farkları almaları bir hakkaniyetin yerine getirilmesi anlamına gelir. Bu konuda Torba Yasa Teklifi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda da bir an önce kabul edilerek 30 yılın üzerinde hizmet yapıp 30 yıl üzerinden emekli ikramiyesi almış olan emeklilerimizin beklentilerinin karşılanacak olması tüm emeklilerimizi ve biz Emekli Memur-Sen’i de memnun etmiştir.

Bu konunun takipçisi olacağız. Emeklilerimizin hakları konusunda çalışmalarımız devam etmektedir, emeklilerimizi Emekli Memur-Sen olarak yalnız ve sahipsiz bırakmayacağız” dedi. (Savaş Eskici)

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com