Ana Sayfa Köşe Yazıları 27.04.2021 578 Görüntüleme

BİR DE BU AÇIDAN BAKALIM

 

 

Nizamettin Okudan

 

Aslında, önemli bir de tartışma konusu oluştu bu vesile ile! AB Projesi yapan Büyükkarıştıran Belediyesi, proje partneri olan Bulgaristan Koşukavak Belediyesi ‘ nin misafiri olarak gideceği komşu ülkeye, 20 de gazeteci götürmek istemiş.

Buraya kadar her şey tamam. Ancak; pandeminin de etkisiyle olsa gerek, yeterli gazeteci sayısına ulaşamamış olacak ki, davette bulunma eylemi il sınırlarını aşmış!

Bunu da doğal karşılayabiliriz elbette ki. Ancak, işin bir de silsilesi olmalıydı! Öncelikli olarak, Kırklareli ili sınırları içerisinden, hatta Lüleburgaz dan davete başlardınız. O  sayıdaki gazeteciyi, Lüleburgaz ‘ dan bulup, götürmeniz elbette ki mümkün olmayacaktı. O zaman da, il geneline yayılır ve ulaşabildiğiniz, gelmeleri mümkün gazete ve gazetecilere ulaşırdınız…

İl genelinde 7 adet, Lüleburgaz da ise 3 adet gazetesi bulunan Zortul Medya Grubu’na, bu yönde ulaşan herhangi bir davet ve bilgilendirme olmamış! Sonuçta, başka yerlere ulaştırılacak bilgi ve davetler, hemen Lüleburgaz ilçesinden başlamalıydı. O sayıyı tamamlamadaki en önemli avantaj da, yine bizim yayın grubumuzdan sağlanabilecekti.

Belediye başkanı, bu tür teamülleri belemeyebilir, atlayabilirdi de. Sonuçta, ortada bir AB projesi vardı ve bu projeyi hazırlayan bir de uzman ekip olmalıydı. O ekibin, bu konuda yeterli bilgi ve donanımı olmaması durumunda, sorup, bilgi alabileceği iletişim kurduğu gazetecilerden gerekli destekleri alması lazımdı.

Bu AB projelerinin amacı; (halkın yoğun bir kesimine göre) gezilip, gelinecek ve misafir ağırlanıp, kişisel iletişimler kurulacak etkinlikler… olarak düşünülüyor! Yine halkın önemli çoğunluğuna göre de; “yapılanlar, kağıt üzerinde kalıyor. AB ‘nin parası ile karşılıklı turistik geziler yapılıyor. Kimsenin bundan haberi bile olmuyor” şeklinde idi…

Belediyelerin internet sitelerinde, bu projelerin etkinliklerinin paylaşıldığını söyleyenleriniz olacaktır! Doğrudur. Ancak, samimi olmak gerekirse, kaçımız belediyelerin, valiliklerin, STK ların internet sitelerine girerek, bunları takip ediyor veya edebiliyoruz ki?!

Kendi ilinizin yerel basınının bilgisi olmadan, davet edilmeden, yüzünüzü dönerek, davet ettiğiniz başka illerdeki gazete ve gazetecilerin, yapacakları gezilerin büyük kısmı turistik gezi olacaktır! Hedef kitlelerindeki okurları, sizin hedef kitleniz ile aynı değil!

Yapılacak olan ise; başlı başına turiztik bir gezi. Proje dosyasına konulmak üzere bir detay. Sizin kendi hedef kitlenize çok da faydası olmayacak birkaç yazı…

Bunları da bir yana bırakalım hadi. Ayrıca, il deki belediyelerin yaptıkları hizmet ve projelerini, yerel basını ile ne derece paylaşıyorlar? Yoksa, başka illerden gazeteci aradıkları gibi, sosyal medyadan veya internet sitelerinden mi paylaşıyorlar?

Size enteresan bir detay verelim mi? Bizzat belediyede çalışan personelin bile o paylaşımlara bakmadıkları, çok fazla kimsenin umurunda olmadığını rahatça söyleyebilirim!

“Bir paylaşımın 1000 ile 10 bin arasında görülme aldığı konusuna ne diyeceksiniz?” dediğinizi de duyar gibiyim. Doğrudur! Sosyal medyada durup, dururken önünüze çıkıveren, sponsorlu ve inatçı paylaşımlara, nasıl kızdığınızı bir kere daha düşünün istiyorum!

Doğrudur! Birdenbire karşımıza çıkıyor ve iptal edip, silene ve bir o kadar da sinirlenene kadar, geçen zaman diliminde (görmüş) oluyoruz!

Benim, naçizane bir önerim olacak bölgedeki belediye başkanlarına; “Sosyal medya denilen ama bir türlü sosyalleşemeyen mecralarda yer alan yayın ve paylaşımlara ne kadar inanılıyor? Güvenirlik derecesi nedir? Beğenmediğiniz, hakaret ve iftira içeren bir sosyal medya paylaşımından dolayı, istediğiniz zaman muhatabını bulabiliyor musunuz?

Oysa, yerel medya öyle mi? Haksızlığa uğradığınızda, muhatabını bulabiliyor, müdahale edebiliyor, dava açabiliyorsunuz.

Bakın, biz Zortul Medya Yayın Grubu olarak; 7 gazete, 3 radyo ve bir de ulusal yayın için frekans bekleyen tv ‘ ye sahibiz. Bu gazetelere ek olarak, basılan yayınlarımızın, birer de bağlantılı haber sitelerimiz var. Bize yansıyabilecek bir haber, gelişme, bilgilendirme, aynı zamanda tüm bu bünyemizdeki yayınlarda da yerini alabilecektir. Ulaşabilirliği ve domino etkisi, önemli ölçüde geniş ve güçlü olacaktır.

Siz, bir nevi böylesi önemli avantaj ve kazanımlardan da uz ak durmaya gayret ediyorsunuz!

“Hasta tedavi kabul etmiyorsa, doktorun yapabileceği çok fazla bir şey de yok” demekten başka bir çare kalmıyor bazen bizlere…

Yeşilyurt Gazetesi olarak; Trakya Bölgesi ‘ nin TEK bölgesel gazetesi olmak üz ereyiz. Edirne ve Tekirdağ Bölge Müdürlüklerimiz hayata geçmek üzere. Kırklareli Bölge Müdürlüğümüzü de, Lüleburgaz ilçemizde kuruyoruz. Bölgesel yayınların ilk yansıması da, günlük RENKLİ basım olarak değer kazanıyor.

Biliyoruz ki; önemli ve zor bir misyon yüklenmeye gayret ediyoruz. Doğuş Gazetesi sonrasında, bugüne kadar çok istenen ama bir türlü hayata geçirilemeyen önemli bir gelişme bu.

İstiyoruz ki; böylesine önemli ve pandemi nedeniyle piyasaların yerle bir olduğu bir dönemde, bu yatırımı yapan bir medya grubunun sağlayacağı avantajları iyi kullanalım. Sahip çıkalım ve güç birliği yapalım.

Yoksa, bizim kastettiğimiz; birkaç günlüğüne turistik geziye çıkmak değil!

Kalın sağlıcakla …

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Neden kilo alıyoruz?

Neden kilo alıyoruz?

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.