Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 7 Ekim 2016 1199 Görüntüleme

Başkan Altıntel Kırklareli’nin sorunlarını Ankara’da anlattı

* Kırklareli Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Turhan Altıntel; “Oda ve Borsa temsilcileriyle birlikte, Başbakanımız ve tüm Bakanlarımızın bir arada bulunduğu bu Şura’da ilimizin sorunlarını kısa başlıklar halinde Devlet büyüklerimize aktarma fırsatı bulduk. Kırklarelimizin yıllardır çözüm bekleyen önemli sorunlarını, ayrıca birer dosya halinde, Başbakanımıza ve ilgili tüm Bakanlarımıza ilettik. İlimizin ticaret ve tarım hayatının gelişebilmesi için elzem olan bu sorunları tespit ettik” dedi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Turhan Altıntel, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Ankara’daki Genel Merkezi’nde yapılan “9. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası” Toplantısı’na katıldı.

Toplantıda Kırklareli’nin sorunlarını Başbakan Binali Yıldırım ve ilgili tüm Bakanlara birebir anlatma imkanı bulan Turhan Altıntel, yaptığı açıklamada; “Oda ve Borsa temsilcileriyle birlikte, Başbakanımız ve tüm Bakanlarımızın bir arada bulunduğu bu Şura’da ilimizin sorunlarını kısa başlıklar halinde Devlet büyüklerimize aktarma fırsatı bulduk. Kırklarelimizin yıllardır çözüm bekleyen önemli sorunlarını, ayrıca birer dosya halinde, Başbakanımıza ve ilgili tüm Bakanlarımıza ilettik. İlimizin ticaret ve tarım hayatının gelişebilmesi için elzem olan bu sorunları tespit ettik” dedi.

Kırklareli’de Ticaret ve Tarım Hayatı’nın gelişmesi için çabaladıklarını belirten Altıntel; “Dereköy Gümrük Kapısı’nın TIR Trafiği’ne açılması. Bulgaristan ile sınır olan Kırklareli Dereköy Gümrük Kapısı, 1969’da faaliyete geçip, yıllarca TIR Geçişleri’nin de yapılabildiği bir Gümrük Kapısı iken; bugün TIR Trafiği’ne kapalı olarak hizmet vermekte ancak ilimize ekonomik ölçekte bir katkı sağlayamamaktadır. Mevcut kapının modernize edilerek TIR Geçişleri’ne uygun hale getirilmesiyle Karadeniz’e komşu olan Balkan Ülkeleri’ne ve Doğu Avrupa Ülkeleri’ne en kısa yoldan ulaşım sağlanmış olacak. Kapıkule ve Hamzabeyli Sınır Kapıları’nda yoğunlaşan TIR Trafiği hafifletilmiş olacak. Yoğunlaşacak Gümrük faaliyetleri ele ilimize katma değer yaratılacak ve ticaretimiz canlanacak. Alpullu Şeker Fabrikası’nın Faaliyete Geçirilmesi. Alpullu Şeker Fabrikası 1926 yılında açılan tarihteki ilk şeker fabrikamızdır. Maalesef ki 2013 yılında kapanmıştır. Bugün bölgemizde 70-80 bin ton pancar üretilmektedir. Ancak fabrikanın kapalı olmasından dolayı bu pancar Susurluk Şeker Fabrikası’na gönderilmektedir. Fabrikanın açılması Bölgemiz çiftçisinin tarımsal gelirlerini arttıracağı gibi, yaratacağı istihdam ile işsizliğe de önemli katkı sağlayacak. Teşvik Kanunu’nun yeniden yapılandırılması. Mevcut Teşvik Kanunu’nda Kırklareli 2. Bölge’de yer almaktadır. Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Endeksi’ne dayanılarak yapıldığından ilimiz bu teşviklerden yeterince yararlanamamaktadır. Merkez ilçe dahil, 8 İlçemiz arasında önemli gelir farklılıkları vardır. Bu nedenle Teşvik Sisteminin ilçe ve sektör bazlı olarak yeniden yapılandırılması ve ilimizin 3. veya 4. Bölge’de yer alması, ekonomik ve ticari gelişim için çok önemli. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun İlimizde Kurulması gerekli. İlimizde Bitkisel ve Hayvansal Üretim’de bulunan işletmelerde fiziki alt yapıların iyileştirilmesi, modernleştirilmesi, üretim miktarının artırılması, ürün kalitelerinin yükseltilmesi, tarıma dayalı sanayinin geliştirilmesi ve tarımsal ürünlerin pazarlanmasında yaşanan mali ve teknik sorunların giderilebilmesi için: IPARD 2’nin Kırklareli’de acilen uygulanması gerekmektedir.  İlimizde Kapalı Devre Sulama Sistemine Geçilmesi önemlidir. İlimizde ekilebilir arazilerin %21’inde yani 43 bin 635 hektarlık alanında açık sulama sistemi ile sulu tarım yapılabilmektedir. Kapalı Devre Sulama Sistemi’ne geçilmesiyle; Sulanabilir tarım arazimiz 80 bin hektara yani yaklaşık iki katına ulaşmış olacaktır. Buna bağlı olarak da aynı ölçülerde verim ve gelir artışı sağlanacak. Arazi toplulaştırma çalışmalarının hızlandırılması önem arz etmete. Bugüne kadar sadece 1 Beldemizde Lüleburgaz-Ahmetbey Arazi Toplulaştırma Çalışması yapılmıştır. Toplulaştırmanın başlatılması ile ekonomik olmayan küçük parçalı arazilerin birleştirilmesi sonucu, ekonomik ölçekte tarım işletmelerine dönüşüm hızlanacaktır” dedi. (Savaş Eskici)

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com