Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 24 Şubat 2017 1012 Görüntüleme

Başkan Altıntaş 1000 günde yaptıklarını anlattı

HABER MERKEZİ

Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi’ne bağlı Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş 22 Şubat 2017 Çarşamba günü saat 20.00’de Ahmetbey Beldesi’ndeki bir restaurantta Kırklareli il genelinde görev yapan Yerel ve Ulusal Basın ile bir araya geldi. Başkan Altıntaş, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan seçimler sonrası Belediye Başkanı seçilmesi ile birlikte Belde Halkı’na Belediye olarak yaptıkları çalışmalar ve yapılacak olan projeler hakkında bilgi verdi, “Halka Hizmette 1000. Günü”nü değerlendirdi.

* “Yaptığımız işleri anlatan dergileri her eve ve iş yelerine dağıtıyoruz”

Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, konuşmasına yaptıkları işleri anlatan dergi bastırdıklarını bu dergileri Ahmetbey’de ev ve işyerlerine kendisi ve iş arkadaşlarıyla dağıttıklarını söyleyerek başladı.

Memnuniyetle alakalı bir endişelerinin olmadığını dile getiren Altıntaş; “Sizlere de ulaşan dergilerde bizim 1000 günlük süre zarfında yaptığımız işlerle alakalı, derlediğimiz bir basın bülteni ya da hizmet bülteni diyebiliriz. Bu dergiyi Ahmetbey’deki tüm hanelere tek tek bizzat kendim çalışma arkadaşlarımla elden ulaştırıyorum. Memnuniyetle alakalı bir endişemiz yok, memnuniyetle alakalı bir şeyler duymak gibi bir derdimiz ve meselemiz de yok. Dergileri ulaştırırken de vatandaşa bizim tek sorduğumuz soru “Belediyemizin hizmetlerinden bir şikâyetiniz var mı?” Şunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Bu güne kadar dolaştığımız hanelerde “Çok şükür hiçbir sıkıntı yoktur” desem inandırabilir miyim ama esnaflarımızdan da vatandaşlarımızdan da takdiri aldık. Şikayetleri varsa şikayetlerini dinlemeye çalıştık” dedi.

* “Bu toplantıyı her yıl gelenekselleştirmek istiyoruz”

Basınla yapılan toplantıyı her yıl gelenekselleştirmek istediğini ifade eden Altıntaş şöyle devam etti; “Bizim aday olduğumuz süreçte en iddialı olduğumuz hizmet Ahmetbey’i halk ile birlikte yönetmekti. Bunu başarabilmek çok kolay değil. Bu bir seferde biz halkla beraber yönetiyoruz denilecek bir süreç değil. Bu görev süremizin ilk gününden son gününe kadar tam anlamıyla gerçekleştirmeye talip olduğumuz, başarmayı amaçladığımız bir süreçtir. Biz ötekisi olmayan hiçbir vatandaşımızın kendisini ideolik, siyasi, felsefi ya da hizmet alma noktasında kendisini öteki yada ben bu hizmeti alamam düşüncesine kapılacak noktaya bu güne kadar getirmedik ve bundan sonra da bunun olmasına izin vermeyeceğiz. Personelimiz de buna göre hizmet üretiyor. Bunun için biz 7 yaşından 17 yaşına kadar sınıf başkanları ile 2-3 aylık periyodik süre zarflarında bir araya geliyoruz. Toplantıya gelmeden önce sınıfları, okulları, aileleri ve beldeleri ölçeğinde, beldede ne gibi ihtiyaçlar olduğunu araştırmalarını istiyoruz. Öyle şeyler gördük ki bizim koca koca dünyalarımızda bizim için engel olmayan, bizim için sıkıntı olmayan birçok konunun onların hayatını sıkıntıya sokabilecek ya da hizmet alabilmesini etkileyebilecek nitelikte sıkıntılar var. Bunları aşmayı, onlar gibi bakabilmeyi gördük. Hiç birimiz onlar gibi göremeyiz, hissedemeyiz, bakamayız. Bu bize bunları öğretti. Bu bir ayağı idi, diğer ayağı ise yarın akşam yine bu mekanda bizim her yıl esnaflarımız ile yaptığımız geleneksel ortak akıl toplantımız var. Toplantıda Ahmetbey’de “Biz bin günde ne yaptık, sonrasında ne yapmayı hedefliyoruz” çünkü bizim yarattığımız her hizmet bir reaksiyon demek. Bu reaksiyon esnafa iyi bir iş ürettiysek iyi olarak geri dönüyor, halkın yararına bir çalışma değilse beyhude bir çalışma olarak geri dönüyor. Biz bu çalışmaları biraz daha ete kemiğe dönüştürmek istiyoruz. Bunu da bu ortak akıl toplantıları ile gerçekleştiriyoruz. Esnaflar, çocuklar yanında beldede sürü sahiplerinin de, öğretmenlerin de, akademisyenlerin de, toplumun tüm katmanlarının ortak akıl toplantıları ile dertlerini dinliyoruz. Ortak akıl toplantıları bizim Ahmetbey’i halk ile yönetme idealimizin altını doldurmaktı.”

* “Sürü sahipleri ile bir toplantı yaptık”

Sürü sahipleriyle bir toplantı yaptıklarını söyleyen Altıntaş şöyle devam etti;

“Meralarımız, Mera Kanunu’nda yapılmak istenilen bir değişiklikle meralar kiralanmak istendi. Biz bununla ilgili bir reaksiyon geliştirdik, bir mera mitingi yaptık ve sonucunu da aldık. Bu toplantıda arkadaşlarımızdan biri hayvanları suladıkları yerlerde suyu daha randımanlı çıkarabilme imkanlarının olmadığını belirttiler. Biz bu sorunları not aldık. Kendi imkanlarımız çerçevesinde çözmeye çalıştık. Bizim kardeş Belediyemiz Eskişehir Tepebaşı Belediyesinin 5 Milyon Euro’luk bir hibe alabilmenin kapısını açtığını gördük. Bu proje bizim çobanımızın, bizim sürü sahibinin söylediği proje idi. Tepebaşı Belediyesi sürü sahiplerinin büyük kırsal alanda hayvanlarının suya ulaşabilmesinin kolay olmadığı bir alanda güneş panelleri koyarak bir motor çalıştırıyor ve serin, sürekli bir su temin ediyorlar. Bu etkili, geri dönüşü olan, bize çok şey katabilen, hizmetin doğru ulaşabilmesini sağlayacak bir yöntem. “Çobandan ne öğreneceksin” diyenler oldu. Bizim göremediğimiz, düşünemediğimiz şeyi sürü sahipleri gördü. Benim ondan daha iyi görme imkanım yok. Çünkü o hayvanın doğduğu günden, öldüğü güne kadar her hizmetini ondan daha iyi hizmet alabilmenin tüm yolunu ve yöntemini milyonlarca yıldır insanın hayvanlardan edinebileceği her şeyi bu şekilde öğrenmiştirler. Bu ve bunun benzeri birçok konuda beldede emek ortaya koyan, bir ekonomik değer yaratan herkesle ortak akıl toplantıları yapıyoruz. Zaman zaman “Başkan şunu şöyle yapsaydın” diyen basın mensubu arkadaşlarımızın önermeleri ile de yaptığımız güzel işler oldu.

* “Seçim sürecinin öncesinde başlayan kara bir propaganda vardı”

Seçim sürecinin öncesinde başlayan kara bir propaganda olduğunu belirten Altıntaş, 30 Mart 2014’te yapılan seçimde Ahmetbey Belediyesi’ni rekor bir oyla kandıklarını söyleyerek;  Artık tedavülden kalktı desek yeri var. Biz Ahmetbey’deki seçimi bizden önceki dönemlere nazaran rekorla kazandık. İlk kez mensubu olduğum partiden 6 Meclis Üyesi ile temsil ediliyoruz. Bunu görüp yeniden burada hakimiyet kuramayacağını anlayan cenah “Ahmetbey köy olacak, mahalle olacak” propagandasına başladı. Biz tam tersi bundan daha aday olmadan önce “Birinci hedefim Ahmetbey’i ilçe yapmak” idi. Biz bu seçimi Ahmetbey’de solda güç birliği ile üç siyasi partiyi bir araya getirerek yüzde 60’a yakın bir oy ile ve rekorla kazanacağız demiştik ve sonucunda aynısı oldu. Şimdi hedefe koşmak noktasında ilerliyoruz. Ahmetbey’den çıktığımızda 5 ilçeye bağlanıyoruz. Çevremizde tüm köyler Ahmetbey’in ilçe olmasında birer mihenk noktası. Biz hizmet götürürken sadece Ahmetbey yerelinde değil, sınırlarımızı da bilerek hizmeti köylerimize de götürmek noktasında iyiyiz. Ahmetbey eski bir beldedir. Bizden önce bu topraklarda yaşamış herkesin hakkının olduğunu da düşünerek bültenimide tarihine yer vermek istedik. Bizim halen daha önce Ahmetbey’de yaşamış şimdi de Yunanistan’da yaşamını sürdüren onlarca hemşerimiz var. Burası Balkan Göçmeni ağırlıklı bir belde. Ne yazık ki çok fazla göç alan bir belde değil, ama bunu tersine çevirmekte bizim elimizde. Göç veriyor olmamızın ana sebebi Ahmetbey’de doğal gaza olan talebin bugün had safhada olmasının sebebi de aslında bu. Doğal gaz ile ilgili de bir sonuç aldık ve Ahmetbey 2017’nin sonunda, 2018’in başında doğal gaz da ulaşacak. Bizim bir mobil uygulamamız da var. Herkesin bunu indirebilmesi mümkün. Bu Ahmetbey Belediyesinin yaptığı hizmetlerin güncel olarak bildirimlerle elinize ulaşmasını sağlıyor. Bu bizim günlük kültürel etkinliklerden yada Belediyenin iletmek istediği notlar anında hesaptan düşüyor ve burada en önemlisi çek gönder özelliği var. Bu özellikle gördüğünüz aksaklığı, sıkıntıyı, şikayetinizi çekip doğrudan Belediye Başkanına ulaştırma şansı var. Bizim de anında reaksiyon verebileceğimiz bir sistem ve iyi de çalışıyor.”

* “63 yılda halen yapılmamış sokaklarının olması benim içimi acıtıyor”

Belde de 63 yıldan bu yana yapılmamış yoların olması içini acıttığını söyleyen Altıntaş; “Yol yapım çalışmalarımızı en başa koymamızın sebebi aslında şuan Türkiye’deki mevcut sistem inşai olarak görmek istediği bir şeyler kaynaklı değil, bizim bu güne kadarki süreçte yaptığımız en yoğun süreçteki çalışmalar alt yapı ve yol yapım çalışmalarıdır. Ahmetbey Beldesi 63 yıllık bir belde. 63 yılda halen yapılmamış sokaklarının olması benim içimi acıtıyor. Ama çok şükür ki biz bu süre zarfında bizden önceki yapım çalışmalarının kat ve katını tamamen belediye bütçesinden borç almadan, kredi kullanmadan öz kaynaklarımız ile yapabilmiş olmak bizim için en keyiflisi diyebiliriz. Toplam uzunlukları 7 kilometreyi aşan 90 bin metrekarenin üzerinde hatta şuan 100 bin metrekare diyebilirim yol yaptık. Bir haberde 100 bin metrekare yol yapan başka belediye yok diye çıkmıştı. . Bizim eksik kaldığımız nokta yaptığımız işi basına ulaştıramamak. O habere konu olan belediyenin yaptığı çalışmanın belki de yüzde 70’i hibedir. Biz gönül rahatlığı ile söyleyebilirim 100 bin metrekarenin üzerine çıkmışıktır. Bu muhtemelen 2 milyon liranın üzerindedir. Bu bizim orta vadeli planlarımızın da ötesinde aslında. Beldemizin üç caddesinin de yol yapım çalışmalarını tamamladık, 32 sokakta yol yapım, kaldırım çalışmaları tamamlandı. Felsefemiz sadece yol yapım çalışmaları değil, biz merkezin şartları ne kadar iyi ise en kenarda kalmış sokağın, mahallenin de şartlarının merkez kadar iyi olmasını hedefliyoruz. Ki bu ne zaman gerçekleşecek biz o zaman başarılıyız demektir. Buna ulaşmaya ramak kaldı. Ahmetbey’in yol sorununu bitiriyoruz. Önümüzdeki yıl itibarı ile Ahmetbey’de yeni açılması talep edilen yollar hariç 63 yıllık yol yapım ihtiyaçlarının tamamı giderilmiş olacak. Bizim şehidimiz Şehit Er Şevket Topal’ın ismini onurla taşıyacak eski Belediye hizmet binamız 10 yıldan fazla bir zamandır etkin kullanılmıyordu. Biz bu binayı yaptık. Bu binada yoğun emek ve alın teri var. Toplam yapım maliyeti 150 bin lirayı geçmiştir. Bu maliyetin sadece 20 bin lirası bizim bütçemizden karşılandı geri kalanının tamamı Kırklareli, Çorlu, Babaeski Belediyelerimiz, beldemiz esnaflarının vs. destekleri ile yaptık. En önemlisi de 2-3 yıl öncesine kadar sadece çöp toplayabilen personel verilen soft küçük işleri yapabilen belediye personeli tarafından yapılmış bir iş bu. Bu kabiliyete erişmelerini sağlayan şey bizim kattığımız iki arkadaşımızın ustalığı ile arkadaşlarımızın merakının bir araya gelmesidir. Burası Ücretsiz Halk Dershanesi formatında bir yer. Öğrenciler gelip üniversiteli arkadaşlarımızla oturup sınavlara yada daha farklı alanlarda birbirlerine destek veriyorlar. Konferans salonunda iş sağlığı, iş güvenliği eğitimlerinden nikahlara, farklı işi yapabildiğimiz bir mekan oldu.”

Altıntaş toplantıda;  “Yeni Hizmet Binası, Yeni Düğün Salonu, Altyapı Çalışmaları, Sanayi Sitesine Yapılan Su ve Kanalizasyon Çalışmaları, Kadınlara Yönelik Çalışmalar, Yeni ve Yenilenen Araçlar, İtfaiye Biriminde Yapılan Çalışmalar, Okullara Yapılan Yardımlar, Camilere Verilen Destekler, Mezarlıkta Yapılan Çalışmalar, Yeni Yapılan Parklar, Kültür ve Sanat Anlamında Yapılan Etkinlikler, Temizlik Çalışmaları, Halk Pazarında Yapılan Çalışmalar, Dere Islah Çalışmaları, Çocuklarla İlgi Yapılan Faaliyetler, Ramazan Ayında Verilen İftarlar” hakkında bilgi verdi.  (Kadir Sinici-Savaş Eskici)

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com