Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 14 Ekim 2016 1039 Görüntüleme

“Barolar birçok sorunla karşı karşıya”

* 08 Ekim 2016 Cumartesi günü yapılan Baro Başkanlığı Seçimleri’nde Kırklareli Barosu’nun yeni Başkanı seçilen Av. Turgay Hınız; “Bugün ülkemizin karşı karşıya kaldığı darbe girişimi ve bunun getirmiş olduğu çok ağır travmalar hukuk alanında da görülmektedir. Bu ağır şartlar, mensubu olduğumuz Baromuza da çok önemli görevler yüklemiştir. İçinde bulunduğumuz süreçte toplumumuz; çağdaş, etkin ve laik savunma hukukçularına yani biz Avukatlara ve Barolara her şeyden çok ihtiyaç duymaktadır” dedi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Barosu’nun 2014-2016 Dönemi’nin ardından Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda 97 oy alarak Kırklareli Barosu’nun yeni Başkanı olan Turgay Hınız, Kırklareli Barosu’nda bir kan değişiminin gerekli olduğu inancı ile ekibi yola çıktıklarını söyledi. Baroların pek çok sorunla karşı karşıya kaldığını belirten Hınız; “Hali Hazırda savunmanın belkemiği, hak arama özgürlüğünün en önemli güvencesi olan avukatlar ve onların mesleki örgütü barolar pek çok sorunla karşı karşıyadır. Bunların çözümünün bir parçası olmak için bu yola çıkmış bulunmaktayız. Bu yola çıkarken tek amacımız güçlü başkanlıktan ziyade demokrasinin ana gayesi olan çok sesliliktir. Bu doğrultuda meslek örgütü olduğumuz bilinci ile sadece tek bir kişinin isteğinin değil, yönetim kurulunun ve siz değerli meslektaşlarımızın olgunlaştırdığı fikirlerin yer aldığı bir yönetim anlayışına sahip olduğumuzu belirtmek isterim.

Bugün ülkemizin karşı karşıya kaldığı darbe girişimi ve bunun getirmiş olduğu çok ağır travmalar hukuk alanında da görülmektedir. Bu ağır şartlar, mensubu olduğumuz Baromuza da çok önemli görevler yüklemiştir. İçinde bulunduğumuz süreçte toplumumuz; çağdaş, etkin ve laik savunma hukukçularına yani biz Avukatlara ve Barolara her şeyden çok ihtiyaç duymaktadır. Avukatlık Kanunu madde 76’nın, Baroları; “Mesleğe, Meslektaşa, İnsan Haklarına ödev ve sorumlulukları olan kamu niteliğindeki tüzel kişilikler” olarak tanımladığına dikkatinizi çekerim. Bu güne kadar hukukçu olarak toplumda kanaat önderi olan bizlerin hukuki konularda aktif olarak görüş belirtilmesi mesleğimizin doğasında yer almaktadır. Hukuki olaylar hakkında sesimizin daha gür çıkması ise hak arama hürriyetinin ve anayasada koruma altına alınan temel insan haklarının korunmasını güçlendireceği yadsınamaz bir gerçektir. Baromuzun bundan sonraki süreçte hukuk devleti olma ve hukuk devleti kavramına güç katma yolunda hukuki konularda sesinin daha gür çıkması gerektiğine inanmaktayız.”

* “Avukatlarımız, ekonomik olarak da çaresizliğe sürüklenmekte”

Son dönemde mesleğe yönelik olumsuz bakış açısının topluma benimsetilmeye çalışıldığını öne süren Hınız; “Mesleğe girişte herhangi bir şart veya koşul bulunmaması nedeniyle, öngörülmez şekilde artan avukat sayısının getirdiği iş paylaşımındaki sıkıntılar ve avukatın ekonomik yönden gelişmesinin önündeki engellerin yarattığı psikolojik baskılar nedeniyle yaşamına son veren, mesleğini icra ederken, hedef gösterilen, saldırıya uğrayan, öldürülen meslektaşlarımızın sayısının arttığını görmek bizi son derece üzmektedir. Öte  yandan her geçen gün mesleki faaliyet alanları daraltılan avukatlarımız, ekonomik olarak da çaresizliğe sürüklenmektedir. Ekonomik olarak iş alanlarımızı daraltan yasal değişiklikler ile ilgili olarak sesimizin daha çok çıkması gerektiği kanaatindeyiz. Bu hususta gerek Barolar Birliği gerekse siyasi iktidar nezdinde girişimlerin yapılmasına ön ayak olacağımızı belirtmeliyiz. Gelinen süreçte yargının bir unsuru olan değerli meslektaşlarımızın mesleklerini icra ederken bir çok soranla karşılaştıklarını gözlemlemiş bulunmaktayız. Bu vesile ile günlük iş hayatında yaşanan bu soranların Baro Başkanlığınıza iletimi hususunda sorunların yaşandığına şahit olduk. Yapmış olduğumuz araştırmalar sonucu Ankara ve İstanbul Barolarında hali hazırda uygulanmakta olan Avukat Haklan Merkezi’nin kurulması ile ilgili düşüncelerimiz oluştu. Ayrıca hak arama mefhumundan yola çıkarak etkin bir CMK Eğitimi uygulanarak savunma hakkının özünün kuvvetlendirilmesi sağlanmaya çalışılacaktır. Yine mevcut Baro Binası Projesine en az bir önceki yönetim kadar sahip çıkılacak, bu projenin hayata geçirilmesi için tüm çalışmalar aynı ciddiyette ve hassasiyette takip edilecektir, bu hususta siz değerli genel kurul üyelerinin hiçbir şüphesi olmasın. Çevre Barolar ile iş birliğine gidilecek ve meslek sorunları ile ilgili olarak çalıştaylar yapılması yönünde çalışmalarımız olacaktır. Mesleki anlamda; gerek kamuda gerek özel sektörde SGK’lı olarak, gerekse serbest meslek olarak faaliyet gösteren meslektaşlarımızın sorunları ele alınacak, çözüm için bu hususta oluşturulan raporların TBB’ne iletilmesi sağlanacak.” (Kadir Sinici)

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com