Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 20 Şubat 2017 935 Görüntüleme

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu 26 Milyon TL’lik 12 Müjde ile Kırklareli’deydi

 

 

* Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu 26 milyon TL. tutarındaki 12 adet Yatırım Müjdesi ile 19 Şubat 2017 Pazar günü Kırklareli’ye geldi. Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Kırklareli Programı kapsamında Kırklareli’de Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek takriben 4 milyon TL. yatırım bedelli Vize İlçesi Doğanca Köy Yerleşim Alanı’nın Köy Deresi ile Lüleburgaz İlçesi Emirali Köy Yerleşim Alanı’nın Köy Deresi Taşkın Koruma Tesisleri’nin temelini attı. Kırklareli’de 9 Aile’ye Gelir Getirici Tür, 12 Aileye’ye ORKÖY Sertifikası verdi. Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Kırklareli Programı’na; Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, DKMP Genel Müdürü Nurettin Taş, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı ile Orman Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Mere eşlik etti.

HABER MERKEZİ

26 milyon TL. tutarındaki 12 adet Yatırım Müjdesi ile 19 Şubat 2017 Pazar günü Kırklareli’ye gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ilk olarak saat 10.30’da Kırklareli Valiliği’ni ziyaret ederek programına başladı. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Valilik makamında, Vali Esengül Civelek ile bir süre görüştükten sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Kırklareli Programı’na; Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Murat Acu, DKMP Genel Müdürü Nurettin Taş, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, Su Yönetimi Genel Müdürü Cumali Kınacı, Orman Genel Müdür Yardımcısı Zekeriya Mere, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz eşlik etti

Basın mensuplarına Kırklareli ziyaretini anlatan Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, burada yaptığı konuşmasında; “Bakanlığın bir Temel Atma Merasimi var. Vize Doğanca Köyü Yerleşim Alanı’nın Köy Deresi Islahı ve Lüleburgaz Emirali Köy Yerleşim Alanı’nın Köy Deresi Islahı olmak üzere 4 milyon TL’lik bir yatırım, ona katılacağız” dedi.

Kırklareli’nin son 14 yılda yatırım yapılan önemli bir İl olduğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Ben çok iyi hatırlıyorum Kırklareli unutulmuş bir İl’di. Burada bir yatırım yoktu. Daha sonra Başbakanımızın talimatıyla ben burada Trakya Gelişim Projesi’ni (TRAGEP) açıkladım. 2019 yılına kadar bu TRAGEP Projesi bitecek. 16 tane İçme Suyu, 14 tane İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, 114 Baraj ve Gölet inşa edeceğiz. 139 tane Sulama Tesisi ve 223 tane Dere Islahı yapacağız. Ayrıca 992 bin dekar arazide ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve 6 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. 63 tane Otomatik Meteoroloji İstasyonu kuracağız. Kırklareli’ye 71 müjde vermişiz 475 milyon TL tutarında. Bu sefer de elimiz boş gelmeyelim dedik. Dolayısıyla 12 tane müjdeyle geldik 26 milyon TL tutarında. Böylece bu ilimize 83 müjde vermiş olacağız. Şimdiye kadar toplam maliyet rakamı da 501 milyon TL, yani yarım milyar” ifadelerini kullandı.

* Bakan Prof. Dr. Eroğlu; “Haliç’i nasıl temizlediysek, Ergene’de öyle temizlenecek”

Ergene Eylem Planı çerçevesinde çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Bakan Eroğlu; “Haliç nasıl temizlendiyse, inşallah Ergene’yi de aynı şekilde en kısa süre içerisinde temizleyeceğiz” dedi.

Bakanlığının Ergene Nehri’nin temizleme çalışmalarına fazlasıyla önem verdiğini aktaran Eroğlu; “Ergene Eylem Planı çerçevesinde çalışmaların devam ettiğini anlattı.

Ergene Nehri’ni temizleme çalışmaları kapsamında büyük yatırımlar yapıldığını kaydeden Bakan Eroğlu; “14 tane atıksu arıtma tesisi kuruyoruz, 11 tanesi bitti, 3 tanesi de bu sene bitiyor. Biz sırf Ergene Nehri’nin temizleme çalışmaları kapsamında, 3 milyar 200 milyon TL Orman ve Su İşleri Bakanlığı harcıyor. 800 milyon TL Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı harcıyor. Toplam maliyeti yaklaşık 4 milyar TL. Kirlilik parametresi 800’den şu anda 200’e indi, 4’te bire inmiş. Balıklar görülmeye başlandı yeterli mi değil, daha da güzelleşecek, Haliç’i nasıl temizlediysek Ergene’yi de temizleyeceğiz” diye konuştu.

* Bakan Prof. Dr. Eroğlu; “Sözünün eri hükümetiz”

AK Parti Hükümeti tarafından yapılan yolların Afyon kaymağı gibi olduğunu belirten Bakan Eroğlu; “Allah başbakanımızdan razı olsun. Her yeri bölünmüş yol yaptı. Buralara gelmek çok güzel. Buraları cennet kadar güzel. Avrupa’ya açılan sınır kapımız var. Biz burayla ilgili mastır projesi hazırladık. Biz burayı dünya turizmine açmak istiyoruz. Bununla ilgili eylem planları hazır. Çalışmalarımızı tamamladıktan sonra diyeceğiz ki dünyada cenneti görmek istiyorsanız, Kırklareli’ne gelin. Burayı ziyaret edin” şeklinde konuştu.

Verdikleri sözleri tek tek yerine getirdiklerini anlatan Bakan Veysel Eroğlu; “Biz sözünün eri hükümetiz, yapacağımız sözü veririz. Ergene Nehrimiz de ise çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çalışmalarımızı en ileri, en son teknoloji ile yapıyor ve çalışıyoruz. Son 20 yılın en son teknolojisini kurduk. Sizlerden ricam bizlere destek olun. Bu yatırımları önemli olan işletmek. Ergene’deki, 14 şehrin atık arıtma tesisleri bitiyor. 4 milyar lira bütçe ile Ergene’de yatırımlar yapıyoruz. Bunu belediyelerin yapması söz konusu değil. Ergene de artık tertemiz olacak. Haliç’i nasıl kurtardıysak, Ergene’yi de kurtaracağız. Bir de rüyam var, onu da en kısa zamanda hayata geçirmek istiyorum” cümlelerini kullandı.

Valilik makamında yaptığı açıklamaların ardından Valilik bahçesinde fidan diken Bakan Eroğlu; Daha sonra Kırklareli Kapalı Spor Salonu’na geçti.

Kırklareli’ye ayrı bir gönül bağı olduğunu söyleyen Bakan Veysel Eroğlu, Kırklareli Kapalı Spor Salonu’nda yaptığı konuşmasında; Trakya Gelişim Projesi’nin 2019’a kadar tamamlanacağını, bu kapsamda 16 içme suyu, 139 sulama ve 14 atık su ileri biyolojik tesisi kurulacağını, 114 baraj ve gölet ile 223 derenin ıslahını yapacaklarını kaydetti.

* Bakan Prof. Dr. Eroğlu; “Trakya Gelişim Projesi 2019 yılına kadar bitecek”

Kırklareli’ye müjdeler ile geldiklerini vurgulayan Bakan Eroğlu; “Trakya Gelişim Projesi 2019 yılına kadar bitecek. Proje kapsamında 16 içme suyu tesisi, 14 atık su ileri biyolojik tesisi, 114 baraj ve gölet, 139 sulama tesisi ile 223 dere ıslahı yapacağız. Bu çerçevede erozyon kontrolü kapsamında 67 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. 63 otomatik meteoroloji istasyonu kurulacak.” bilgisini aktardı.

Hazırlanan TRAGEP’in 2019 yılına kadar tamamlanması için çalıştıklarını belirten Bakan Eroğlu; “En ileri arıtma tesislerimizi hizmete sunduk. Ergene’yi kurtaracağız. Dereleri ıslah ediyoruz. Çoğunu ıslah ettik. Burada DSİ tarafından nasıl ki İnci Dere yapılmış ise Lüleburgaz’da da şehir merkezinden geçen dere aynı şekilde ıslah edilecek. Kırklareli’ne yine boş gelmedik. Gördüğünüz gibi geldiğimiz zaman yatırımlarımız ile birlikte geliyoruz. Daha önce geldiğimiz ve verdiğimiz sözlerin çoğunu yerine getirdik. Verdiğimiz sözlerden devam eden çalışmalarımızda bulunuyor. Bu çalışmalarında %60’ı gerçekleştirilmiştir. Kırklareli’ne Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve benim ayrı bir gönül bağımız var. Cumhurbaşkanımız, Kırklareli için ne gerekiyorsa, bütün yatırımların ve çalışmaların yapılması talimatını verdi. Bizde, bu yatırımları Kırklareli’ye yapıyoruz. Barajlar, göletler, dere ıslahları, sulama, ormancılık faaliyetleri gibi tüm çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Yeterli bulmuyoruz. Trakya Gelişim Projemiz var. Büyük bir proje hazırladık. 31 Aralık 2019’da bu projemizi bitirmek için çaba göstereceğiz” cümlelerini kullandı.

* Vekil Minsolmaz; “Orman köylülerinin desteklenmesinde son 3 yılda yapılan yatırımlar çok önemli”

Kırklareli Kapalı Spor Salonu’nda vatandaşlara hitaben konuşma yapan Adalet ve Kalkınma Partisi Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından dev yatırımların yapıldığını belirtti.

TRAGEP’in başta Kırklareli olmak üzere tüm Trakya için oldukça önemli olduğunu anlatan Minsolmaz; “Bölgemiz %40 orman alanına sahip. Orman köylülerimize yaşadıkları köylerde yaşamlarını idame ettirmeleri için siyasi politikalarımız var. Orman köylülerinin desteklenmesinde son 3 yılda yapılan yatırımlar çok önemli. Bölge açısından 10 milyarlık TRAGEP 2019 yılında sonuçlanacak şekilde devam ediyor. Trakya Bölgesi’nin tamamını ilgilendiren ve proje kapsamında, Ergene Nehri’nin temizlenecek. Lüleburgaz’ın, Babaeski’nin, Pınarhisar’ın, Vize’nin atık su arıtma tesisleri gerçekleştirildi. TRAGEP’in maliyeti 10 milyardır. 680 milyar TL yatırım Türkiye’de yapıldı. Trakya’ya ayrılan rakamın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Hedefimiz köylerde yaşayan vatandaşlarımızın ORKÖY destekleri ile vatandaşlarımızın hayatlarını en iyi şekilde idame ettirebilmelerini sağlamaktır. İlimizde ağaçlandırma, erozyonla mücadele, sulama tesislerinin yapılması, dere ıslahlarının yapılması, şehir merkezlerinden geçen derelerin temizlenmesi için yapılan çalışmalar oldukça önemlidir. Bu projelerin Kırklareli’nde hayata geçmesinde başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na teşekkür ediyorum” dedi.

* Vali Civelek; “Kırklareli olarak tüm yatırımlardan hakkımızı ve payımızı alıyoruz”

Daha sonra bir konuşma gerçekleştiren Kırklareli Valisi Esengül Civelek; Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde son derece önemli yatırımlar yapıldığını ve Kırklareli’nin bu yatırımlardan payını aldığını ifade etti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın çalışma ve projelerinin başarılı sonuçlarını haklı gururla izlediklerini aktaran Vali Esengül Civelek; “Son yıllarda son 14 yılda ülkemizin sosyo-ekonomik gelişmesine dev yatırımlarınız ile katkı sağladınız. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ülke genelinde inşa ettiği devasa barajlar, göletler, içme suyu, sulama, taşkın koruma tesisleri, dere ıslahları ve arıtma tesisleriyle yaşamımız için vazgeçilmez doğal kaynağımız olan ormanlarımız için ve daha yeşil bir Türkiye için orman köylülerine gelirini arttıran, yaşam standartlarını arttıran, istihdam yaratan çalışma ve projelerinizin başarılı sonuçlarını haklı gururla izliyoruz. Ülke genelinde olduğu gibi Kırklareli olarak tüm yatırımlardan hakkımızı ve payımızı alıyoruz. Bugünde inşa edilecek taşkın koruma tesislerinin temeli atılacak. Orman köylülerimiz sertifikalarını alacaklar. Bakanımız her gelişinde olduğu gibi elleri kolları dolu müjdeler ile teşrih ettiler. Kırklareli’ne yapılan ve yapılacak olan tesisler için başta Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve sizlere teşekkür ediyor, temeli atılacak olan tesislerin ve orman köylülerimizin sertifikalarının hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

* Temeller atıldı, Sertifikalar dağıtıldı

Kırklareli Kapalı Spor Salonu’nda yapılan konuşmaların ardından Kırklareli’de Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek takriben 4 milyon TL. yatırım bedelli Vize İlçesi Doğanca Köy Yerleşim Alanı’nın Köy Deresi ile Lüleburgaz İlçesi Emirali Köy Yerleşim Alanı’nın Köy Deresi Taşkın Koruma Tesisleri’nin temel atma merasimi gerçekleştirilip, Kırklareli’de 9 Aile’ye Gelir Getirici Tür, 12 Aileye’ye ORKÖY Sertifikası verildi.

* Bakan Eroğlu AK parti Kırklareli İl Başkanlığı’nı da ziyaret etti

Kırklareli Kapalı Spor Salonu’nda yapılan törenlerin ardından 4 bin adet fidan vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılırken, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve beraberindekiler Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kırklareli İl Başkanlığı’na geçti. Buradaki ziyaretinin ardından saat 14.00 sıralarında Edirne’deki programa katılmak üzere Kırklareli’den ayrıldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com