Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 31 Ocak 2017 991 Görüntüleme

 “Aydınları katlettiler”

 

HABER MERKEZİ

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Babaeski Şubesi Demokrasi Şehitleri’ni anmak için bir araya geldi. Dernek binasında yapılan etkinlikte ADD Babaeski Şube Başkanı Binnur Güdücüler, yaptığı konuşmasında; Türkiye’nin aydınlık fikirlere ihtiyacı olduğunu ifade etti.

Demokrasi şehitlerini anmak için bir araya geldiklerini belirten Şube Başkanı Binnur Güdücüler; “Işığın getirdiği aydınlıktan, bilgiden ve gerçeklerden korkanlar, aydınlanmanın ışığının kitlelere ulaşmasını hep engellenmek istemişlerdir” dedi.

Aydınlanmanın ışığını topluma aktarmak isteyen kişilerin faili meçhul cinayetler ile öldürüldüğünü aktaran ADD Babaeski Şube Başkanı Binnur Güdücüler; “24 Ocak 1993’te öldürülen gazeteci yazar Uğur Mumcu ile 31 Ocak 1990’da öldürülen Atatürkçü Düşünce Derneği kurucusu Prof. Dr. Muammer Aksoy’un ölüm yıldönümleri 24 Ocak – 31 Ocak tarihleri arasındaki haftanın, demokratik kitle örgütleriyle birlikte, Adalet ve Demokrasi Haftası olmasına karar verilmesinin üzerinden tam 24 yıl geçti. 1993 yılından bu yana düzenlenen bu hafta, demokrasi ve adaletin kurumsallaşması için el ele veren demokratik kitle örgütlerinin, yerel yönetimlerin, suskun kalmayan tüm aydınların ortak çabasıyla tüm Türkiye’de kutlanıyor. Işığın getirdiği aydınlıktan, bilgiden ve gerçeklerden korkanlar, aydınlanmanın ışığının kitlelere ulaşmasını hep engellenmek istemişlerdir. Karanlığın egemenliğinde direnenler, halkın yarınlarını çalanlar, bu korkuyla da sürekli baskı yaparlar, zulüm yaparlar ve ölüm emirlerini yağdırırlar.  Son otuz yıldır, aydınlanmanın ışığını topluma aktarmak isteyen bu ülkenin güzel insanları, aydınlarımız, gerçeği halka aktarmak isteyen gazetecilerimiz, bilimsel bilgiyle ülkesinin sorunlarına çözüm olan, haksızlıklara karşı durmayı görev bilecek yeni nesilleri yetiştirmek isteyen öğretim üyelerimiz, aydınlıktan korkanların verdikleri emirlerle baskı ve zulüm görmüşlerdir. Arkalarında dul eşler, öksüz ve yetim çocuklar, acılı ana babalar bırakarak öldürülmüşlerdir. Demokrasi şehitlerimizden Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı ve Birçok aydınımız, Türk Ulusunu aydınlattıkları için Türkiye Cumhuriyetini yok etmek isteyen güçler tarafından haince katledildiler” dedi.

Geleceğin güvenli ve huzurlu olması için aydınlığı isteyenlerin sayısının artması gerektiğini kaydeden Güdücüler; “Gerek Uğur Mumcu ve gerekse Muammer Aksoy Atatürkçü düşüncenin gerçek savunucuları idiler. Laiklik ve hukukun üstünlüğünü, ulusal bütünlüğü savunarak, kalemleri ile Türk halkın gerçekleri öğrenmesini sağlıyorlardı. Onun için öldürüldüler. Aydınlanma yolunda ilerlerken, aydınlanmanın ışığının kitlelere ulaşması, her devirde karanlık güçler tarafından hep engellenmek istenmiştir. Faili meçhul cinayetlerin acısını toplumca yaşadığımız ülkemizde, faili meçhul cinayetlerine bilinçli bir şekilde karşı koymak aydın olmanın bir gereğidir. Bu Ülkede Cumhuriyet’i, demokrasiyi, barışı, adaleti, bilimi, sevgiyi, isteyen yurttaşlarımızın çoğalmasıyla tam anlamıyla istediğimiz ülkeye kavuşabiliriz.  Bütün Aydınlanma şehitlerimize Allah’tan gani gani rahmet diliyoruz, minnet ve şükranla anıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com