Ana Sayfa Gündem, Kırklareli, Politika, Siyaset 6 Aralık 2016 1159 Görüntüleme

“Avrupa Birliği’nin kararını yanlış buluyorum”

* Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye ile AB Müzakereleri’nin dondurulması yönündeki kararı yanlış bulduğunu ifade eden 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran; “Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile AB Müzakereleri’nin dondurulması yönündeki kararı yanlış olmuştur. AP kolay olan yolu seçerek müzakerelerinin dondurulmasını önermiştir. Oysa tam tersini yaparak, işi daha sıkı tutup daha yoğun bir müzakere süreci kararı almalı ve özellikle şu anda Türkiye’de en çok sıkıntı yaşanan demokratikleşme konusuyla ilgili 23. Fasıl (yargı ve temel haklar) ve 24. Fasılı adalet, özgürlük, güvenlik açmalıdır. Avrupa Parlamentosu’ndan çıkan bu karar Türkiye’deki demokrasi ve insan hakları sorunlarını çözmeye hizmet etmeyeceği gibi sürdürülebilirliği sorgulanan ve sorunlar yumağı haline gelen Avrupa Birliği’nin güvenliği ve birliği konusunda endişeleri de arttıracaktır” dedi.

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Başkanlığı tarafından 3 Aralık 2016 saat 12.30’da CHP Kırklareli İl Başkanlığı’nda 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın katılımıyla “Avrupa Birliği ve Türkiye” konulu panel gerçekleştirildi.

* “Hey! Asgari Ücretli”

CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur, burada yaptığı konuşmasında; “Birkaç günden bu yana sürekli dolar ile uğraşıyoruz. Bizim başımızdakinin hey Avrupa, hey Amerika, Hey Dolar gibisinden enteresan söylemleri var. Dolarda son 2 gün içerisinde ürkütücü bir performans var. Doğru yorumlanması gereken bir performans var. Rakamlar yalan söylemez. Yalan söyletmek olasıdır rakamlara. 1 Ocak 2016 asgari ücret 1300 TL, doların o gün değeri 2,92 TL, ama şuan asgari ücret 1300 TL, bugün dolar 3,60 TL’yi gördü. 1 Ocak 2016-2 Aralık 2016 şimdi biz hey asgari ücretli diyoruz. Lütfen asgari ücretli bunun ne anlama geldiğini sor. Bizim insanımız gerçeği görmeli. Gerçeği görmediği sürece cebinden çıkan TL’ler kimin cebine giriyor diye sorgulasınlar. Sorgulamıyorsak, maalesef bütün suç benim asgari ücretlimde. Bizim insanımızı sorgulayan bir kimliğe büründürmeliyiz. Bu bizim kaderimiz değil. Göçük altında kalmak, yanmak, cebimizden paramızın alınması da bizim kaderimiz değil” diye konuştu.

CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur, konuşmasının ardından sözü  “Avrupa Birliği ve Türkiye” konusunu partililere aktaracak olan 24. Dönem CHP İstanbul Milletvekili ve Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran’a bıraktı.

* “AKP ev ödevini yapmadı”

Oran, CHP Kırklareli Başkanlığı’nda yaptığı konuşmasında; Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye ile AB Müzakereleri’nin dondurulması yönündeki kararı yanlış bulduğunu ifade etti.

Avrupa Birliği’nin kolay yolu seçtiğini belirten Oran; “Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile AB Müzakereleri’nin dondurulması yönündeki kararı yanlış olmuştur. AP kolay olan yolu seçerek müzakerelerinin dondurulmasını önermiştir. Oysa tam tersini yaparak, işi daha sıkı tutup daha yoğun bir müzakere süreci kararı almalı ve özellikle şu anda Türkiye’de en çok sıkıntı yaşanan demokratikleşme konusuyla ilgili 23. Fasıl (yargı ve temel haklar) ve 24. Fasılı adalet, özgürlük, güvenlik açmalıdır. Avrupa Parlamentosu’ndan çıkan bu karar Türkiye’deki demokrasi ve insan hakları sorunlarını çözmeye hizmet etmeyeceği gibi sürdürülebilirliği sorgulanan ve sorunlar yumağı haline gelen Avrupa Birliği’nin güvenliği ve birliği konusunda endişeleri de arttıracaktır. AP’nin bu kararı almasında elbette AKP İktidarı ve Hükümet Yetkilileri’nin büyük payı vardır. Çünkü yıllarca müzakerelere gerekli önem verilmemiş, özeleştiri mekanizması çalıştırılmamış, hatalarla yüzleşilmemiştir. Hatta AKP’li Bakanlar işine gelmeyen her raporu çöpe atarak ya da son günlerin moda tabiriyle tanımıyorum diyerek kolaya kaçıp ev ödevlerini yapmamışlardır. İktidarın tavrı yüzünden Türkiye’yi AB normlarından sosyal devlet unsurundan, insan hakları, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, temel hak ve özgürlüklerden giderek uzaklaştıran bir noktaya gelinmiştir. Sonuç olarak bugün yaşanan bu krizin temelinde AKP iktidarının AB konusundaki samimiyetsizliği yatmaktadır.  Ama işlerin bu noktaya gelmesi AKP hükümetinin ödevini iyi çalışmamasından dolayı olmuştur” şeklinde konuştu.

* “Ekonomi’de OHAL Tedbiri alınmalı”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tarihinde görülmemiş bir kriz yaşadığını aktaran Umut Oran; “Ülkemiz, tarihinde görülmemiş büyüklükte bir ekonomik kriz yaşama tehlikesi ile karşı karşıyadır. Mevcut hükümetin tek başına krizi önleyecek önlemleri hayata geçirerek, olası bir krizi yönetmesi de mümkün değildir. Bakın, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bir açıklama yaptı. Bu açıklamada, 1. Dünya Savaşı’ndan sonra en zorlu dönemden geçildiğini söyledi. Bunun böyle olmasında sebep AKP Hükümeti’dir. Gelinen bu kritik aşamada hükümetin acil olarak gereksiz tartışmalardan kaçınması, başkanlık referandumunu gündeminden çıkarması, TBMM’de ekonomide öncelikle yapılması gereken ve atılması gereken adımlarla ilgili bir komisyon kurması ve de Anayasal bir kurum olan Ekonomik ve Sosyal Konseyi toplaması gerekiyor. Ekonomideki durum, özel sektörle, sivil toplum örgütleriyle, sendikalarla ve toplumun tüm kesimlerinin temsilcilerinin katılımı ile ele alınmalı ve uygulanacak önlemler kolektif akılla belirlenmelidir. Kısacası AKP hukukun üstünlüğüne karşı, demokrasiye karşı, insan haklarına karşı, temel hak ve ifade özgürlüklerine karşı uyguladığı OHAL’i kaldırıp, ekonomide OHAL Tedbirleri alması gerekmektedir” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com