Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Kırklareli 24 Kasım 2016 1075 Görüntüleme

 “Altyapı’nın bütçesi arttırılmalı”

* İl Genel Meclis Üyesi Şahin Arslan yaptığı konuşmasında; “Yaklaşık 2 bin kilometre yol ağı bulunan Taslak Bütçe ile ne kadarını hayata geçireceğimizden endişe duyuyorum. Mevcut yolların %80’inin bakım ve onarıma muhtaç olduğu sadece rotmix çalışmalarına ve karla mücadele için ayrılan bütçe sonucunda asfalt kaplamanın zor olacağını düşünüyorum. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda asfaltlama için ayrılacak olan payın diğer fasıllara göre daha fazla önem verilip, arttırılmasını uygun görüyorum” dedi..

HABER MERKEZİ

Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım Ayı 17. Birleşim Toplantısı’nda Altyapı Hizmetleri Komisyon Raporu görüşüldü. Komisyon raporunu okuyan İl Genel Meclis Üyesi Şahin Arslan; İl Özel İdaresi hizmet alanı içerisinde bulunan 2 bin kilometrelik yol ağının taslak bütçede belirtilen rakamlarla ne kadarının yapılacağından endişe ettiğini ve alt yapıya ayrılacak olan bütçenin arttırılması gerektiğine inandığını söyledi.

Kırklareli İl Genel Meclisi Kasım Ayı 17. Birleşim Toplantısı 23 Kasım 2016 Çarşamba günü saat 10.30’da İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda yapıldı. Gündemin ilk maddesinde bir önceki birleşime ait olan tutanak özetleri görüşüldü. Tutanak özetleri yapılan oylama sonucu oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin 2. maddesinde Karakaş Mahallesi İstiklal Caddesi Özel İdare İşhanı binası 2. Kat, No:15 adresinde bulunan işyerinin elektrik, ısınma ve diğer giderlerinin kendileri tarafından karşılanmak üzere kamu hizmeti görmekte olan Kırklareli Sakatlar Derneği adına 3 yıl süreyle bedelsiz olarak tahsis edilmesi teklifi görüşüldü. Meclis Üyeleri tarafından görüşülen gündem maddesi oylamaya sunuldu. Yapılan oylamada oy birliği kararı ile yerin Kırklareli Sakatlar Derneği adına tahsisine karar verildi.

Gündemin 3. maddesinde ise 2016 yılı envanter çalışmaları kapsamında, köy içi yolların birinci derece, ikinci derece ve köy içi yolar ayrımında tasnif edilerek, uzunluk ve standartlarının güncellenmesi hususunda Altyapı Hizmetleri Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi istendi.

Komisyon Raporu İl Genel Meclis Üyesi Şahin Arslan tarafından okundu. Arslan, konuşmasında; “İl Genel Meclisi’nin 11/11/2016 tarih ve 296 sayılı kararına istinaden Komisyonumuza havale edilen; İlimizde 2016 Yılı envanter çalışmaları kapsamında, köy içi yolların; birinci derece, ikinci derece ve köy içi yollar ayrımında tasnif edilerek uzunluk ve standartlarının güncellenmesi teklifi ilgililerle görüşülerek değerlendirildi” dedi.

2016 Yılı Köy Yolu Envanteri Çalışmaları kapsamında toplam 1918 Km. yol ağı olarak güncellendiğini belirten Şahin Arslan; “02/05/2016 tarih ve 2016/11 sayılı Yüksek Planlama Kurulu (YPK) Kararının 48 inci maddesinde 2016 yılı köy yolu envanteri çalışmaları kapsamında, köy yollarının; birinci derece, ikinci derece ve köy içi yollar ayrımında tasnif edilerek uzunluk, standartlarının güncellenmesi ve buna ilişkin İl Genel Meclisi Kararı alınarak Bakanlığa gönderilmesi zorunludur hükmü yer almaktadır. İlimizde 2016 yılı envanter çalışmaları kapsamında, köy içi yolların; birinci derece öncelikli yol ağından ayrımının yapılması, uzunluk ve standartlarının belirlenmesi gerekmektedir. Bu çerçevede; 31/12/2016 tarihi itibari ile hazırlanacak olan köy yolu envanterlerinde köy içi yolların bilgilerinde bir bütünlük sağlaması büyük önem taşımaktadır. Yüksek Planlama Kurulu kararında belirtilen temel ilkeler doğrultusunda, envanter çalışmalarının yapılacağı esaslar belirtilmiş olup, İlimizde 2016 yılı köy yolu envanteri çalışmaları kapsamında, köy yollarının; birinci derece, ikinci derece ve köy içi yollar ayrımında tasnif edilerek uzunluk, standartlarının, I. derece Asfalt 840 km, I. derece Stabilize 48 km, II. derece Asfalt 434 km, II. derece Stabilize 481 km, II. derece Tesviye 16 km, II. derece ham yol (Mutasavver) 99 km. I. derece köy yolu 785 km, II. Derece köy yolu 1030 km ve köy içi I. Derece yol 103 km olmak üzere toplam 1918 km yol ağı olarak güncellenmesine, Komisyonumuzun oybirliğiyle karar verildi” diye konuştu.

İl Genel Meclis Üyesi Şahin Arslan, Komisyon Raporu’nun ardından yaptığı konuşmasında; “Yaklaşık 2 bin kilometre yol ağı bulunan Taslak Bütçe ile ne kadarını hayata geçireceğimizden endişe duyuyorum. Mevcut yolların %80’inin bakım ve onarıma muhtaç olduğu sadece rotmix çalışmalarına ve karla mücadele için ayrılan bütçe sonucunda asfalt kaplamanın zor olacağını düşünüyorum. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda asfaltlama için ayrılacak olan payın diğer fasıllara göre daha fazla önem verilip, arttırılmasını uygun görüyorum” diye konuştu.

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Sis sürücüleri zorladı

Sis sürücüleri zorladı

Tema Tasarım | Osgaka.com