Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 29 Ağustos 2016 1137 Görüntüleme

“6736 sayılı bazı alacaklar yeniden yapılandırılacak

* Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Av. Tahsin Halcı; “Yapılandırma, 2016 yılı Haziran ayı ve daha önceki aylara ilişkin SGK alacakları ve bunların gecikme cezalarını kapsamaktadır. Bu kapsamda gecikme cezaları affedilecek olup; bunun yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkı, borç aslına eklenerek tahsil edilecektir. Bu kapsamda borcunu yeniden yapılandıran ve borcu yoktur yazısı alan esnaf ve işverenler; bu borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemlerinden kurtulacak olup  teşviklerden yararlanabileceklerdir. Ayrıca daha önce tecil edilen, taksitlendirilen ve yapılandırılan borçların kalan taksit tutarları talep edilmesi halinde yeniden yapılandırılabilecektir” dedi.

HABER MERKEZİ

6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) alacakları yeniden yapılandıracak.

Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Av. Tahsin Halcı konu hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“Yapılandırma, 2016 yılı Haziran ayı ve daha önceki aylara ilişkin SGK alacakları ve bunların gecikme cezalarını kapsamaktadır. Bu kapsamda gecikme cezaları affedilecek olup; bunun yerine TÜİK verilerine göre hesaplanan enflasyon farkı, borç aslına eklenerek tahsil edilecektir. Bu kapsamda borcunu yeniden yapılandıran ve borcu yoktur yazısı alan esnaf ve işverenler; bu borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemlerinden kurtulacak olup  teşviklerden yararlanabileceklerdir. Ayrıca daha önce tecil edilen, taksitlendirilen ve yapılandırılan borçların kalan taksit tutarları talep edilmesi halinde yeniden yapılandırılabilecektir.

Yapılandırma kapsamında;

SGK’ya  borcu olanlardan borcunun tamamını peşin ödemesi halinde, anaparaya eklenen enflasyon farkının yarısı alınmayacaktır. Peşin ödemenin yanı sıra iki aylık dönemler halinde   6 taksit  (12 ay), 9 taksit (18 ay), 12 taksit (24 ay),  18 taksit 36 ay vade ile ödenebilecektir.

İdari para cezalarında, gecikme cezalarının yanı sıra borç asıllarının da yüzde 50’si silinecektir.

2016 Haziran ve önceki dönemlere ait Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu olanların, Gecikme Cezası ve Gecikme Zamları silinerek borç aslını vade farkı uygulanmaksızın peşin veya 12 aylık eşit taksit şeklinde ödenebilecektir.

Kapanan işyerlerine ait 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödemedikleri 50 lirayı aşmayan borçları ile tutarına bakılmaksızın bu borçlara bağlı ceza tutarı 100 lirasını aşmayanlar silinecektir. Kanun kapsamında borcunu  peşin ya da taksitli  ödemek isteyenler, 31 Ekim 2016 tarihine kadar borcun bulunduğu ilgili SGK Birimi’ne başvurabileceklerdir. Borcunu peşin ya da taksitli ödemek isteyenler ise ilk ödemeyi 2 Ocak 2017 tarihine kadar yapabilecektir. Genel Sağlık Sigortası Borçları için ise, Gelir Testi yaptırmamış olanlar 2 Ocak 2017 tarihine kadar gelir testine müracaat edebilecekler ve belirlenecek gelir testi sonucuna göre Genel Sağlık Sigortası Primleri’ni ödeme imkânına kavuşmuş olacaklardır. Gelir Testi Yaptırmış olanlar, 31 Ocak 2017 tarihine kadar ikametlerinin bulunduğu yerleşim yerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik merkezlerine müracaat edebileceklerdir. Borçları dolayısıyla sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Genel Sağlık Sigortalıları, ilk taksiti ödemeleri halinde sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. Kanun kapsamında SGK Borcu olanlar, yapılandırma taksitlerinden ilk ikisinin süresi içinde ödememesi, taksitlendirme süresi içerisinde cari ay prim borçlarının, bir takvim yılı içerisinde, ikiden fazla ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda yapılandırma haklarını kaybedeceklerdir.” (Kadir Sinici)

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com