Ana Sayfa Edirne, Gündem, Kırklareli, Politika, Siyaset, Tekirdağ 23 Kasım 2016 1313 Görüntüleme

Vekil Gündoğdu Öğretmenler için Kanun Teklifi verdi

HABER MERKEZİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu tarafından TBMM’sine 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılmasına ve öğretmenlerin ek gösterge rakamlarının yükseltilmesi için kanun teklifi verildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu tarafından kanun teklifinin gerekçesi şu şekilde:

“Çağdaş ve modern bir ülke olmanın en önemli göstergesi eğitime ve eğitimciye verilen değerdir. Eğitime yapılan yatırım ülke ve toplumların geleceğine yaptığı en önemli yatırımlardan birisidir. Eğitimi etkileyen birçok unsur vardır ama bunlardan en önemli olanı öğretmendir. Çünkü eğitimi etkileyen diğer unsurlar öğretmen olmadan bir anlam ifade etmez.  Öğretmenler okulda sadece öğretim görevini yerine getirmez bunun yanında eğitim görevini de yerine getirir. Yani, öğretmenler öğrencileri bilgi ile donatarak meslek sahibi olması konusunda yardımcı olurken bir taraftan da düşünceleri, davranışlarıyla öğrencilere model olarak öğrencilerin kişiliklerinin şekillenmesinde önemli rol alırlar. Öğretmenler, öğrencileri şekillendirirken aynı zamanda toplumu ve ülkeyi de şekillendirmiş olurlar. Ülkelerin gelecekleri yani genç kuşaklar öğretmenlerin elinde şekillenir. Genç kuşak ne kadar iyi yetiştirilirse toplumun refahı, mutluluğu ve kalkınması bir o kadar artar. Bunun gerçekleşmesi için öncelikle öğretmenlerin kendine güvenmesi, alan bilgisinin iyi olması, pedagojik formasyonun yeterli olması yani iyi yetiştirilmesi belki de daha da önemlisi öğretmen olacak kişinin bu mesleğin ne kadar önemli olduğunun farkında olması gerekir. Öğretmenler ne kadar iyi yetiştirilirse, ne kadar çalışma koşulları uygun hale getirilirse eğitimin kalitesi artar dolayısıyla çağdaş, huzurlu bir ülkenin kurulması sağlanmış olur. Öğretmenliğin bir meslek olarak düşünüldüğü ilk günden günümüze dek her dönemde tüm toplumların birey yapılarının şekillenmesinde, çağdaşlaşmada ve medeni bir dünya düzenin kurulabilmesinde en büyük pay sahibi bir meslek olmuştur. AKP hükümetleri döneminde son 15 yılda eğitim emekçileri daha fakirleşmiş, öğretmenlerimiz çağdaş yaşam düzeyinin altında bir gelire mahkûm bırakılmıştır. Yoksulluk sınırının altında emekli maaşı ile yaşam mücadelesi veren öğretmenlerimiz ek işlere yönelmek zorunda kalmış, zor şartlarda yaşam mücadelesiyle baş başa bırakılmıştır. Yıllarca eğitim emekçiliği yaparak hizmet vermiş ve emekli olmuş ve olacak öğretmenlerimizin ekonomik sorunlarını çözmemek yeni nesilleri karanlık geleceğe terk etmektir. Teklifin amacı Eğitim ve öğretimin temel taşı olan öğretmenlerimizin emekli olduktan sonra ekonomik olarak biraz olsun rahatlamalarının sağlanması ve yaşam standartlarının yükseltilmesidir”

Vekil Vecdi Gündoğdu tarafından verilen kanun teklifi: “Madde-1: 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na ekli (I) Sayılı Cetvelin “ IV-Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı” Bölümü’nün (b) bendi şu şekilde değiştirilmiştir; b) Öğretmen ve diğer personel 1- 3600, 2- 3000, 3-2200, 4-1600, 5-1300, 6- 1150, 7-950, 8-850, Madde-2: Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Madde-3: Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür”

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com