Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 13 Aralık 2016 1150 Görüntüleme

25 yıllık istendi, 10 yıllık verildi

HABER MERKEZİ

Kırklareli İl Genel Meclisi Aralık Ayı 5. Birleşim Toplantısı’nda, Vize İlçesi Kışlacık Köyü Panayır İskelesi Mevkii’nde mülkiyeti maliye hazinesine adına Orman Genel Müdürlüğü’ne ait Orman Niteliğindeki Panayır C Tipi Mesire Yeri’nin 25 yıllığına kışlacık köy muhtarlığına verilmesi hakkında karar verildi. Ancak yapılan oylamada CHP ve AK Parti 10 yıllığına Plan ve Bütçe Komisyonu’nun önerisi doğrultusunda 10 yıllığına verilmesini kabul ederken, MHP Grubu tarafından yerin 25 yıllığına verilmemesinden dolayı Komisyon Raporu’na ret oy verildi.

Kırklareli İl Genel Meclisi Aralık Ayı 5. Birleşim’in ilk gündem maddesi tutanak özetlerinin görüşülmesi oldu. Görüşülen tutanak özetleri oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin 2. maddesinde 2016 yılı yatırım ve çalışma Programı’na dahil edilerek, yapılması planlanan fakat çeşitli nedenlerle yapılamayan işlerin 2016 Yılı Yatırım ve Çalışma Programı’ndan Çıkarılması Teklifi görüşüldü.

Yapılamayan işlerin 22017 Yılı’na alınması ve bu şekilde oylanması istendi. Yapılan oylamada teklif oy birliği ile kabul edildi. Gündemin 3. maddesinde ise Vize İlçesi Kışlacık Köyü Panayır İskelesi Mevkii’nde mülkiyeti maliye hazinesine adına Orman Genel Müdürlüğü’ne ait Orman Niteliğindeki Panayır C Tipi Mesire Yeri’nin 25 yıllığına kışlacık köy muhtarlığına verilmesi hakkında Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından hazırlanan raporun okunması istendi. Rapor, İl Genel Meclis Üyesi Serdar Dura tarafından okundu.

Dura, okuduğu komisyon raporunda şu ifadelere yer verdi: “Komisyonumuza havale edilen konuya ilişkin olarak İl Özel İdaresi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nden kiralanmak istenen taşınmaza ilişkin kayıtların yer aldığı dosyanın bir sureti alınmış. İlgili daire yetkililerinden ayrıntılı sözlü açıklamalar dinlenmiş ve Kışlacık Köyü Muhtarlığı’nın kiralamak istediği taşınmazlar yerinde incelenmiştir. Kiralanmak istenen taşınmaza ilişkin kayıtların tutulduğu dosyanın incelenmesinde İlimiz. Vize İlçesi Kışlaeık Köyü Panayır İskelesi Mevkiinde mülkiyeli Maliye Hazinesi’ne adına Orman Genel Müdürlüğü’ne ait olan Vize İlçesi Kışlacık Köyü Panayır iskelesi Mevkii’nde 5.1 Hektar yüzölçümlü Orman Niteliği’ndeki Yumurta Tepe Orman İşletme Şefliği içersinde kalan Panayır C Tipi Mesire Yerinin işletme hakkı Devlet İhale Kanunumun 51/G (pazarlık usulü) ve Mesire Yerleri Yönetmeliğimin 10/C maddesi u\arınca 29 yıllığına yıllık 5.010.00.TL. bedelle İdaremize kiralanmış olup 08.09.2016 tarihinde taraflar arasında sözleşme imzalanmıştır. Vize İlçesi Kışlacık Köyü Muhtarlığı’nın söz konusu gayrimenkulü Dinlenme ve Mesire Yeri olarak kullanmak üzere 25 yıllığına kiralama talebinde bulunması üzerine. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’ne görüş için İdaremize başvurulmuş. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü söz konusu taşınmazın kiralanmasının mümkün olacağını belirtmiştir. 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunun 10/f maddesi hükmü gereğince; İdaremize işletme hakkı verilen Vize İlçesi. Kışlacık Köyü Panayır İskelesi Mevkiinde mülkiyeli Maliye Hazinesi’ne adına Orman Genel Müdürlüğüme ait olan Vize İlçesi Kışlacık Köyü Panayır İskelesi Mevkiinde taşınmazın komisyonumuzca yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde Kışlacık Köyü Muhtarlığı’na 10 yılı geçmemek üzere kiraya verilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır”

Okunan komisyon raporunun ardından CHP ve AK Parti Grup Başkan Vekilleri tarafından oy kullanacağı belirtilirken, MHP Grup Başkan Vekili İbrahim Akten tarafından ret oyu verileceği ifade edildi. Akten, konuşmasında; Ret oyunu yerin 25 yıllığına kiralanmasını istedikleri için vereceklerini kaydetti.

Gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edilirken, MHP Grubu komisyon raporunun reddine yönelik oy kullandı.

Daha sonra gündemin 4.maddesi olarak Lüleburgaz ilçesi Gündoğdu Mahallesi’nde bulunan Nazik Birden isimli şahsa ait Tapu Tahsis Belgesi verildiğinden tapu tahsis belgesinin tapuya dönüştürülmesi için taşınmazın ilgiliye devredilmesi için Plan ve Bütçe komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi istendi. Komisyon raporunu Serdar Dura okudu. Dura komisyon raporunun olumlu görüş bildirdiğini belirtti.  Yapılan oylamada komisyon raporu oy birliğiyle kabul edildi.

Daha sonra Grup Başkan Vekilleri tarafından gündemin geriye kalan maddelerinin bir sonraki ay görüşülmesini istedi. Gündemin 6., 7., 8., 9. ve 10. Maddeleri bir sonraki ay görüşülmek üzere oylamaya sunuldu. Yapılan öneri oy birliğiyle kabul edildi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com