Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 27 Eylül 2016 1020 Görüntüleme

2. el eşya alıp-satanlar dikkat!

  1. el eşya alıp-satanlar dikkat!

HABER MERKEZİ

T.C. Kırklareli Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü, ikinci el eşya alım-satım yapan işletmecileri alım-satım bilgilerini bulundurmaları konusunda uyarıda bulundu.

5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesinin A ve C bendi ile 66. maddesi ile 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 4/1. ve 32. maddesine göre hazırlanan 17 Mayıs 2013 tarihli 2013/1 Sayılı kararına istinaden elektronik eşyalar ile hurda malzemelerin alım-satım bilgilerini bulundurmayan işletmelere idari para cezasının uygulanacağı bildirildi.

İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer alıyor;

“İlimiz genelinde meydana gelen asayiş olaylarından mala karşı işlenen suçlarla ilgili yapılan analizde; şüphelilerin genellikle kolay yoldan paraya çevirebilecekleri cep telefonu, bilgisayar, televizyon, beyaz eşyalar, inşaat malzemeleri, resmi kurumlara ait kablolar, halı, kilim, giyim eşyaları ile maddi değeri olan her türlü hurda malzemeleri çaldıkları, bu malzemeleri yasal veya yasa dışı olarak ikinci el eşya alım satımı yapan işyerleri ile usulsüz olarak evlerinde ya da seyyar olarak bu işi yapan şahıslara satarak haksız kazanç elde ettikleri, yine ikinci el suçtan elde edilen eşyayı bilmeyerek satın alan vatandaşlarımız mağdur duruma düştükleri tespit edilmiştir.

Yürütülen soruşturmalarda; vatandaşlarımızın kayıt altına alınmadan satın aldıkları suçtan elde edilen eşyalar nedeniyle haklarında adli işlem yapıldığı, alım satıma konu suçtan elde edilen eşyaya el konulması nedeniyle de maddi kayba uğradıkları görülmektedir, yapılan düzenlemeyle yaşanan mağduriyetlerin en aza indirilmesi amaçlanmıştır.

Bu Kararda; hırsızlık malı eşyanın ikinci el piyasada satışını önleyerek hırsızlık malı eşyanın bir menfaat temini açısından cazip bir yol olarak görünmesinin önüne geçilmek sureti ile kamu güvenliğinin sağlanması ve kamu düzeninin korunması, gerçekleşen hırsızlık olayları sonrası elde edilen eşyanın tespiti üzerine olayın aydınlatılması, şüphelilerin tespiti ve yakalanması, çalınan malzemelerin elde edilmesinin sağlanması ve suçun işlenmesinden elde edilen eşyanın satılmak suretiyle ortadan kaybolmasını önleyerek suç delilerin karartılmasının önlenmesi için alınmıştır.

Bu karar il sınırları içerisinde meydana gelen hırsızlık olayları ile ilgili yapılan araştırmalarda çalınan cep telefonu, bilgisayar, televizyon, beyaz eşyalar, inşaat malzemeleri, resmi kurumlara ait kablolar, halı, kilim, giyim eşyaları ile maddi değeri olan her türlü hurda malzemelerin ikinci el eşya alım satım işi yapan işyerlerinde ve hurdacılarda malzeme satan, malzeme satın alan bilgilerini bulundurmayan ve satılan malzemelerin teknik özellik bilgilerini bulundurmayan işyeri sahiplerine ve işletmecilerine idari para cezası uygulanmasına ilişkin düzenlemeleri kapsıyor.

İkinci el eşya alım satımı yapan işyeri ile hurdacıların satın aldıkları malzemeleri, kendilerine satan şahıs veya şahıslarla ilgili kimlik bilgilerinin; şayet satın aldıkları malzemeyi bir başka şahsa satmışlarsa sattıkları şahıs veya şahısların kimlik bilgilerinin ve alım satımı yapılan eşyanın özelliklerinin belirtildiği “İkinci El Eşya Alım Satım Formu (Eşyayı alan ve satanın açık kimlik bilgileri, formun düzenlenme tarih ve saati, işleme konu eşyanın mevcut özelliklerinden var ise marka, modeli, cinsi, seri numarası, imei numarası, rengi, sayısı ve açık teknik özelliklerini belirten)” (Ek – 1) doldurulmak sureti ile kayıt tutmaları ve tutulan kayıtların 1 yıl süreyle saklanması hükme bağlanmıştır.”

Ayrıca yapılan açıklamada ikinci el eşya alım-satım bilgilerini bulundurmayan işletmelere ise 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunun 11. maddesi gereğince alınan bu kararlara uymayanlar hakkında fiil ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre işlem yapılacağı açıklandı. (Savaş Eskici)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com