Ana Sayfa Vizeli Türker’in Hollanda’daki Çanakkale Müzesi ilgi görüyor

Vizeli Türker’in Hollanda’daki Çanakkale Müzesi ilgi görüyor

HABER MERKEZİ

Kırklareli’nin Vize İlçesi doğumlu olan İşadamı Bülent Türker’in Hollanda’da açmış olduğu Özel Çanakkale Müzesi’ni CHP 24. Dönem Milletvekili Süleyman Çelebi ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ziyaret ettiler. Bülent Türker’in Hollanda’daki evini Çanakkale Müzesi’ne çevirmesi ve çalışmaları ile yakından ilgilenen tarih aşığı İstanbul Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgül ve daha önceki gelişinde Türker’e destek olma sözü veren CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi ile birlikte Hollanda’ya geldiler.

* “Neden destek çıkılmadığını anlamak mümkün değil”

Hollanda’da Çanakkale Müzesini ziyaret eden Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün burasının bir tarih deposu olduğunu belirterek tarihsel bulgulara özel bir ilgisi olduğunu söyledi. Başkan Akgün “Bana burasını bir kaç ay öncesinde değerli Vekilimiz Süleyman Çelebi anlatmıştı. Kendisi ile ilk fırsatta buraya gelip yerinde görmek ve Bülent beyle tanışmak istedim. Bülent Türker in bu yapmış olduğu çalışmayı bu zamana kadar neden hiç bir Türk yetkilisinin destek çıkmadığını anlamak mümkün değil. Burada bir hazine var ve eğer bunlara el atılmaz ise, değerlendirilmez ise korunma problemi ile karşı karşıya kalacak eserlerde var. Dünya’nın, dört bir tarafından toplandığı bir hazine var. Türk Devleti ve Milleti’nin bu hazineye sahip çıkması gerekiyor. Buranın Türkiye’de özel bir müze haline getirilmesi gerekiyor, elimizden geleni yapacağız. Bu hazineyi Çanakkale, ruhunu yaşatmak adına, koruma altına alınması için çalışacağız. Bu takdire şayan bir olaydır, Türk ruhuna ve tarihimize sonuna kadar sahip çıkmış bir insandır. Buradaki eserlerin Devlet tarafından sahip çıkılamadığı için burada toplandığını görüyoruz. Bülent Beye tarihimize, Atatürk’e zaferlerimize bu denli sahip çıktığı için teşekkür ediyorum” dedi.

En kısa zamanda yeniden geleceklerini de sözlerine ekleyen Akgün; “Döndükten hemen sonra burası ile ilgili ve böyle bir çalışmanın Büyükçekmece’de olması için yapabileceklerimizi masaya koyacağız. Çok uzun olmamak kaydıyla da en kısa zamanda buraya yeniden gelerek bu çalışmayı bir şekilde hak ettiği bir ortama taşıyabilmek için çözümler bulacağız.”dedi.

* Çelebi; “Bu işe sahip çıkacak tek kişi”

CHP 24. dönem Milletvekili Süleyman Çelebi de Bir kaç ay öncesinde gelip burayı gördüğünü ve Bülent Türker’e burası konusunda destek sağlayabilecek birilerine ulaşabileceğini söyledi. Çelebi, daha önce buraya geldiğimde etkilenmiş ve hayranlık duyguları ile buradan ayrılmıştır. Yapılan bu çalışmaları görünce ne yapabilirim diye çok düşündüm ve bu işe ilgisi olduğunu bildiğim değerli dostum Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün beye durumu ilettim. Oda çok ilgilendi ve buraya gelip yerinde görmek istediğini söyledi. Bu günde buraya değerli dostum Dr. Hasan Akgün ile birlikte gelerek incelemede bulunduk. Kendisinin tarihi konularda nasıl duyarlı olduğunu çok iyi biliyorum. Bu işe sahip çıkacak tek kişinin o olduğunu burada ilan etmiştim, bu bir emri vaki değildi, sahiplenmesi ve tarihe verdiği önemi biliyor olmamdı. Eminim ki; Dr. Hasan Akgün burası ile ilgili kesin bir çözüm üretecek ve Bülent Türker beye gerekli desteği verecektir” dedi.

* “Yerel Basın ile bir araya geleceğiz”

Misafirlerinin gelişinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Özel Hollanda Çanakkale Müzesi sahibi Bülent Türker “Bu güne dek birçok misafirimiz geldi, ancak bu değerli iki insan müzemiz ve çalışmalarımız ile yakından ilgilendiler. Önümüzdeki günlerde inanıyorum ki daha geniş çaplı çalışmalarla Müzemize farklı bir şekil vereceğiz ”dedi. Türker ayrıca, Türkiye Yerel Basın Birliği Hollanda Temsilciliği ve çalışmaları hakkında şu açıklamaları yaptı. ” Türkiye ‘ye yapmış olduğum ziyaretlerimde çalışmalarını yakından takip etme Şansını yakaladığım Türkiye Yerel Basın Birliği Genel başkanı Nezir Karayün ile birlikte yollarımızı birleştirdik. Hollanda temsilciliği ile burada bulunan yerel basın mensuplarıyla bir araya gelerek çalışmalarımıza güç kazandırdık. Türkiye ve Hollanda arasında bağlarımızı yerel basın ayağında güçlendirmek adına projeler üretiyoruz. Çok kısa bir zaman içerisinde yerel basın mensuplarını Hollanda ve diğer Avrupa Birliği Ülkelerinde ağırlayacağımız muhteşem bir projemiz Genel Başkanımız Sayın Nezir Karayün, girişimi ile hayata geçirilecektir” dedi.

* “Kimse destek vermedi”

Buyukçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün incelemenin ardından çeşitli temaslarda bulunmak için Almanya ya gecti.  Bülent Türker gecen yıldan beri binlerce ziyaretçi alan ve gençlerimize Çanakkale’yi anlatmaktan büyük zevk duyuyoruz. Bu bir gönül işi ve Türkiye sevdası. 80 yaşındaki annem Zehra Türker ve oğlum Buğra Türker büyük özveri ile gönüllü hizmet ettiler. Bu güne kadar hiç bir kişi ve kuruluştan 1 TL destek almadık. Devletimiz ve kurumlar her yere para bulurken söz konusu Çanakkale olunca bize en ufak bir destek bile vermediler” dedi.

* “Bu duyarsızlıktan utanıyorum”

“Bu duyarsızlıktan utanıyorum. İstanbul Büyükçekmece belediye başkanı DR Hasan Akgün günü birlik müzemizi görmeye gelmesi ve eserleri çok beğenmesi bizi mutlu etti. İstanbul’a birlikte güzel bir kalıcı müze gerçekleştireceğimizi umuyorum. Hasan bey çok duyarlı ve bir Çanakkale sevdalısı. En büyük ideali kalıcı bir eser bırakmak.  Bu müze kurulursa gözüm arkada kalmaz. Onbinlerce genç bu müzeden yararlanacak bizim için gurur verici bir olay olacak. Müzemize destek veren Hasan Akgün ve 24 Dönem Milletvekilimiz Süleyman Çelebi ye sonsuz teşekkürler. Ayrıca bu güzel olayı Tv olarak Görüntüleyen Radyo ve TV Deniz ile güncel haber ve Güncel TV’ye teşekkür ederim. Müzemiz 31 Mayıs’a kadar haftanın 7 günü açıktır ve giriş, park ücreti yoktur. Ayrıca çay kahve de bizim ikramımızdır. Her çocuk buradan çok mutlu ayrılmaktadır” dedi.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.