Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 9 Ağustos 2019 50 Görüntüleme

“Türkiye sağlıkta geldiği noktada dünyaya örnek” 

 

 

*Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Türkiye’nin sağlıkta büyük aşamalar kat ettiğini söyledi. Ülke vatandaşlarının yanı sıra çeşitli nedenlerle Türkiye’ye göç eden yaklaşık 4 milyon 900 bin düzensiz göçmene de sağlık hizmeti sunulduğunu Belirten Vali Bilgin, devletin ve sağlık çalışanlarının çok büyük görevler üstlendiğini söyledi.

Haber Kadir Sinici

Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Sunulan İlgili Hizmetlerin Geliştirilmesi Projesi (SIHHAT) kapsamında frigofirik aşı nakil aracı teslim töreni düzenlendi. 8 Ağustos 2019 Perşembe Günü Kırklareli Sağlık Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen törene;  Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Vali Osman Bilgin’in Eşi İlknur Bilgin, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Göç Sağlığı Daire Başkanı Kanuni Keklik, Göç Sağlığı Dairesi Sağlık Uzmanı Habibe Özdemir, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye temsilcileri Çetin Doğan Dikmen, Melda Keçik, Dene Cairns AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, AK Parti İl Başkanı Alper Çiler, İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit ve sağlık çalışanları katıldı.  Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ilk olarak bir konuşma yapan Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit; “Bugün Sağlık Bakanlığımız tarafından ilimize tahsis edilen Aşı Nakil Aracının teslim töreni için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Bu araç Bakanlığımız ve Avrupa Birliği arasında yürütülen SIHHAT Projesi kapsamında edinilmiştir. Sıhhat Projesi, Türkiye’deki yerel halk ve mülteciler için sağlık, eğitim, alt yapı ve göç yönetimi gibi alanlarda destekleri içermektedir. Bu kapsamda temin edilen ve bugün ilimizde hizmete alınan Aşı Nakil Aracı, aşılarımızın üreticiden son kullanıcıya kadar soğuk zincir şartlarında taşınması için ihtiyaç olan araçlardır.

Sağlıklı bir toplum olma yolunda aşılama hizmetleri çok önemlidir.

İnsan odaklı, herkes için erişilebilir bir sağlık sistemini hayata geçirmek için çalışan Sağlık Bakanlığının mensupları olarak bizler sorumluluk ve görevlerimizin bilincindeyiz. En ücra köşedeki sağlık evimizden, en donanımlı hastanemize kadar bağışıklama hizmetlerini titizlikle sürdürüyoruz. Bakanlığımızca önceki yıllarda ilimize tahsis edilen aşı nakil aracının yanı sıra bugün hizmete aldığımız son sistemlere sahip aşı nakil aracı ile hizmetlerimiz katlanarak artacaktır.

Aşılar üreticiden aşı olan son bireye kadar tüm sağlık kurumlarında soğuk zincir kuralları ve elektronik takip sistemi içerisinde uygun ısı aralığında (+2-+8 derece aralığında)  ve uygun şartlarda muhafaza edilmesi gereken ürünlerdir. Aşılar uygunsuz ısıya maruz kaldıklarında etkinliklerini yitirirler. Kullanılan aşılar etkin değilse, %100 aşılama hızlarına ulaşılsa bile bağışık bir toplum hedefine ulaşılamayacaktır. İlimizde aşı oranlarımız %100 e yakındır. Aşılar Sağlık Bakanlığı tarafından belli periyotlarla aşı tırları ile ilimiz aşı soğuk hava deposuna getirilmekte, biz de il içinde aşı nakil araçları ile tüm sağlık birimlerimize aşılarımızı ulaştırmaktayız.  Aşı nakil araçları, aşı buzdolapları ve soğuk hava depolarının ısıları elektronik ortamda anlık olarak ATS (aşı takip sistemi) ile takip edilmektedir. En ufak dalgalanmada Bakanlığımızca ekipler uyarılmaktadır.

Ülkemizde dünyanın en kapsamlı aşı takvimlerinden biri uygulanmaktadır. Aşılama takvimini uygulayan bir çocuk, difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği gibi aşı ile önlenebilir hastalıklar ile tüm bu hastalıklar sonucu oluşabilecek sakatlık ve ölümlerden de korunmaktadır. Yine erişkinlerimiz, gebelerimiz ve risk grubu hastalarımız için de güvenli aşılarımız uygulanmaktadır.

Sağlıklı olmak her çocuğun hakkıdır. Uygun soğuk zincir şartlarında böyle mükemmel araçlarla en uç noktalara kadar güvenle taşınan aşıları çocuklarına yaptırmak her ebeveynin sorumluluğudur. Çocuklarını aşılatarak ailelerimiz hem çocuklarımızın bireysel bağışıklıklarına, hem de toplumsal  bağışıklıklarına katkı sağlamış olacaktır. Aşı reddine tahammülümüz yoktur. Bugün dünyada çiçek hastalığını, ülkemizde çocuk felci hastalığını görmüyorsak, kızamıktan, boğmacadan çocuklarımız ölmüyorsa hep bu gayretin sonucudur.

Ben bugün çocuklarını aşılatan aşı kahramanı ailelere, fedakarca görevlerini yapan çok kıymetli sağlık personellerimize, her zaman desteklerini yanımızda bulduğumuz Sayın Valimize, Sayın Milletvekilimize ve mensubu olmaktan onur duyduğumuz Sağlık Bakanlığımızın yetkililerine Müdürlüğüm ve şahsım adına çok teşekkür ediyorum. İlimizde misafir olan DSÖ temsilcilerine de tekrar hoş geldiniz der kolaylıklar diliyorum. Aşı Nakil Aracımızın hayırlı hizmetlere vesile olmasını diler, saygılar sunarım” dedi. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Göç Sağlığı Daire Başkanı Kanuni Keklik ise  Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce yürütülen Geçici Koruma Altındaki Suriyelilerin Sağlık Statüsünün ve Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Sunulan İlgili Hizmetlerin Geliştirilmesi Projesi (SIHHAT) kapsamında Kırklareli düzenlene frigofirik aşı nakil aracı teslim töreninde, Türkiye’de sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde sürdürüldüğünü belirtti. Göç Sağlığı Daire Başkanlığınca yürütülen sağlık hizmetlerini iki boyuta ayırdıklarını ifade eden Keklik, bir yandan göçmek durumunda kalan mağdur insanlara hizmet ederken, diğer yandan sağlık sisteminin güçlendirilmesi için çalıştıklarını söyledi. Devlet desteğinin dışında çeşitli projelerle de ulusal ve uluslararası birçok desteklerden faydalandıklarını anlatan Keklik, Dünya Sağlık Örgütü işbirliğinde 57 frigofirik aşı nakil aracı aldıklarını söyledi. Yeni araç ve ekipmanlar ile sağlık hizmetlerinin kesintisiz ve etkili bir şekilde sunmaya devam edeceklerini aktaran Keklik; “Ülkemizin göçmenler üzerine yapmış olduğu alicenap çalışmaları herkes biliyor ve dünya takdir ediyor. Böyle bir süreç içerisinde bizler sağlık hizmetlerini en iyi şekilde sunmaya gayret ediyoruz. Aşılamada gerçekten iyi bir noktadayız. Kırklareli için de aşılama konusunda birşey söylemek mümkün değil. Yüzde 100 aşılama oranı var. Bu konuda hem sağlık personelimizi tebrik ediyor, hemde duyarlılık gösteren insanımıza teşekkür ediyorum. Bundan sonraki dönemde de aşılama dahil olmak üzere sağlığa ve sağlık hizmetlerine bu katkıların devamını diliyorum. Buradaki verileri öğrendiğim için çok mutluyum. Daha sağlıklı bir dünyada yaşamayı temenni ediyorum”

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, Türkiye’nin sağlıkta büyük aşamalar kat ettiğini söyledi. Ülke vatandaşlarının yanı sıra çeşitli nedenlerle Türkiye’ye göç eden yaklaşık 4 milyon 900 bin düzensiz göçmene de sağlık hizmeti sunulduğunu belirten Vali Bilgin, devletin ve sağlık çalışanlarının çok büyük görevler üstlendiğini söyledi. Türkiye’nin sağlıkta geldiği noktada dünyaya örnek olduğunu ifade eden Bilgi; “Yaklaşık 4 milyon 900 bine yakın göçmen barındıran bir ülke olarak içinde bulunduğu bu durumda sağlık çalışanlarının da yükünün ne kadar ağır olduğunu gösteriyor. Sağlık alanında çok büyük görevler üstleniyor. Türkiye sağlıkta geldiği noktada dünyaya örnek oluyor. İnsanların hasta olmadan önleyici sağlık hizmetlerinden yararlanması gerekiyor. Sağlıklı yaşayalım ki hasta olmadan, ülkemize ek külfetler getirmeden, sağlık harcamalarını arttırmadan önleyici sağlık hizmetlerini en üst seviyeye çıkararak vatandaşlarımızın hem sağlıklı yaşamasını hem de bu konuda devletimizin yükünün azalmasını diliyorum” dedi.  AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz da sağlığa yapılan yatırımın, hastalığa yapılan yatırımdan hem değerli hem de ucuz olduğunu bildirdi. Önleyici sağlık hizmetlerinin bu konuda daha etkin çalıştığını belirten Minsolmaz, aşı nakil aracının kente hayırlı olması temennisinde bulundu. Daha sonra Vali Bilgin, Daire Başkanı Keklik, Milletvekili Minsolmaz ve AK Parti İl Başkanı Alper Çiler araca binerek araç hakkında Sağlık Müdürü Cerit’ten bilgiler aldı.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.