Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Kırklareli 30 Kasım 2019 45 Görüntüleme

Süre kalmadı, Kış Lastiklerinizi taktırmayı unutmayın

Lastikçilerde “kış” yoğunluğu

 

Haber Fırat Çakır

 

 

Yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtlar için 1 Aralık’tan itibaren Nisan 2020’ye  kadar geçerli olacak kış lastiği kullanılması zorunluğu nedeniyle sürücüler sanayi sitelerinde yoğunluk oluşturdu.

 

Oto lastikçisi Metin El, yaptığı açıklamada, son bir haftadır yoğunluğun arttığını söyledi. Zorunlu kış lastiği uygulamasına geçilmesinden dolayı sürücülerin oto lastikçilerine yöneldiğini belirten El, günde yaklaşık 30 aracın lastik değişimini yaptıklarını ifade etti. Mesailerine gece de devam ettiklerini dile getiren El; “Kış lastiği takarak kaza risklerini en alt seviyeye indiriyoruz. Herkesin kış lastiklerini taktırması gerekiyor. Biraz yoğun tempoyla çalışıyoruz ama yeter ki vatandaşımız mağdur olmasın” dedi. El, oto lastikçilerindeki yoğunluğun 20 gün daha süreceğini tahmin ettiklerini sözlerine ekledi. Sürücü Süleyman Orun da aracına kış lastiği taktırmak için sıra beklediğini söyledi.

 

 

*Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü tarafından “Kış Lastiği” ile ilgili açıklama yapıldı.

 

Yapılan açıklamada, “1 Nisan 2017 tarih ve 30025 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan “Kış lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ”in 5 inci Maddesinde ” Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur” denildi.

 

Açıklamada, şu cümlelere yer verildi: “İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır. Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki süresinin öncesinde ve/veya sonrasında her ay artırabilir” şeklinde kış mevsimi müddetince ticari taşıtlarda kış lastiği kullanımı konusunda düzenleme yapılmıştır.İlimiz Valiliğinin Olur’u ile mevcut yasal düzenleme doğrultusunda İlimiz genelinde; ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 1 Aralık 2019 ile 1 Nisan 2020 tarihleri arasında dört ay süre ile kış lastiği uygulamasına geçilecek olup yapılan trafik denetimlerinde; kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi işareti veya sadece kar tanesi işareti, dingilüzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunmaması halinde lastiğin sırt desenine uygunluğu, lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, lastik derinliğinin ve sırt deseninin kış lastiğine uygunluğu trafik zabıtası tarafından kontrol edilecektir.Ayrıca yukarıda belirtilen nitelikteki araçların 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında şehirlerarası karayolunda kış lastiği olmaksızın seyahat ettikleri tespit edilmesi halinde 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun “Kış Lastiği Zorunluluğu” başlıklı 65/A Maddesi uyarınca 625,00 TL idari para cezası uygulanarak bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmeleri için izin verilecek”

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.