Ana Sayfa Köşe Yazıları 12.05.2022 124 Görüntüleme

SPOR TARİHİ

 

 

Hasan ÇİFLİK

 

10- EMİN ÇİFLİK    (Nâm-ı diğer lakabı Emin Pehlivan)

 (Doğum 20.04.1934 Kırklareli-Ölüm 02.05.2010 Antalya)     

 

22/05/1924 tarihinde Selanik Vilayeti Yenice-i Vardar kazası Işıklar köyünden , Mübadele ile gelen çiftçi Kurt Ali oğlu Mehmet ve çiftçi Yahya Mesoğlu kızı Feride hanımın  ilk çocuğu olarak 20 Nisan 1934’de Kırklareli’nde dünyaya gelmiştir.

Aile geleneklerine bağlı olarak güreşi sürdüren ailenin bir ferdidir. Selanik ahalisinde yağlı güreşlerde nam salan , büyüklerini örnek almıştır. Küçük yaşlarda güreşe  merak saran ve Minder, Yağlı güreş yapan  Emin ÇİFLİK Türk güreşinde  Kırklareli’mizi temsil eden simalardan biri olmuştur.

Resim1

Emin ÇİFLİK

Nam-ı diğer Lakabı Emin Pehlivan[1]

Emin ÇİFLİK yağlı güreşe 1948 yılı Kırkpınar Başpehlivanı ustası Kuleli’li Mustafa Pehlivanın yanında çıraklık yaparak başlamıştır. Emin ÇİFLİK henüz 16 yaşında iken yörenin ünlü pehlivanları arasına girdi.1950-1951 yılları arasında 16-17 yaşlarında Kırklareli Güreşinin duayen antrenörü Salih ERHAN tarafından teşvik edilerek ilimizi temsilen Eskişehir’deki Türkiye Şampiyonasında yapmış olduğu müsabakalarla Bekir Böke’nin dikkatini çekmiş ve güreşin duayeni Yaşar DOĞU ile tanışarak milli takım kamplarına katılmıştır.

Minder güreşine bir dönem güreşte ekol olan Alpullu Şekerspor ve Eskişehir Demirspor ve askerlik yıllarında Kara gücü güreş takımlarında devam etmiştir. Federasyonca milli temsil hakkı verilen Eskişehir Demirspor ve Alpullu Şekerspor güreş takımlarında Alman, Macar, İsveç, İsviçre, Finlandiya, Amerika, Japonya, İran, Polonya, Milli ve Temsili Güreş Takımları ile Alpullu, Eskişehir, İstanbul Ankara’da ve yurt dışında yaptığı karşılaşmalarda ülkemizi başarı ile temsil etmiştir.

Resim 2

Emin ÇİFLİK

Alpullu Şeker spor ile temsili müsabakalarından[2]

Dönemin önemli minder güreşçileri arasında yer alan Emin ÇİFLİK , Mustafa DAĞISTANLI, Murat HERSEKLİ, Ahmet AYIK, Ziya DOĞAN, Bayram ŞİT, Müzahir Sille, Sırrı ACAR, Hasan GEMİCİ, Mithat BAYRAK, Tevfik KIŞ, Mahmut Atalay, Hasan SEVİNÇ, Mehmet ESENCELİ, Arap İlhan AYVERDİ, Rıfat DURAK,Sinan GAMSIZ, Haşim UKAL ile aynı takımda ve kamplarda bulunarak Türk  güreşine hizmet etmiştir.

Yağlı güreşlerde Başpehlivanlık yapmış olan Babaeskili Nazmi UZUN, İzmir’li Kara Ali ÇELİK, Malkara’lı Fehmi ÖZKAN, Vize’li Şaban FİLİZ, İzmit’li Ali GÜRBÜZ, Recep GÜREŞEN, Adapazar’lı Adil ve İrfan ATAN Kardeşler, Sezai KANMAZ, Kuleli’li Emin Yenici ile aynı devrede güreşmiş olup; Bu pehlivanlarla defalarca karşılaşarak yöresel ve Kırkpınar Yağlı güreşlerinde yıllara göre kademe, kademe ilerleyerek Başaltı ve Başpehlivanlıkta seçkin güreşçiler arasında çeşitli yörelerde, İllerde güreşerek Kırklareli’nin adını başarıyla temsil etmiştir.

Aktif spor hayatını 1962 yılında Alpullu Şekerspor’da sonlandırmıştır. Kırklareli’nde 1962 -1975 yılları arasında otobüsçülük ve Kamyonculuk 1975-1990 yılları arasında çiftçilik yapmıştır. Ancak rahmetli eşinin sağlık nedenlerinden dolayı 1990-2010 yılları arasında Kırklareli-İzmit-Antalya üçgeninde hayatını sürdürmüştür.

Gerek güreş camiası , gerekse iş hayatında  adı gibi dostluğundan, alışveriş adabından emin olunan,sevilen, saygı duyulan, sözü dinlenen Emin ÇİFLİK  güreş yapan gençlere her zaman eğitim ve öğrenimlerini devam ettirmeleri konusunda yol gösterici  olmuştur.

Kırklareli’mizi uzun yıllar güreşte temsil eden Emin ÇİFLİK 02.05.2010 tarihinde 77 yaşında Antalya’da hayata  gözlerini kapamış ve İzmit’te kaybettiği çok sevdiği, eşinin yanına defnedilmiştir.

 

 

 

 

[1] Hasan ÇİFLİK arşivinden

[2] Hasan ÇİFLİK arşivinden Alpullu Şeker spor ile temsili müsabakalarından

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

GAZATECİLER GÜNÜ

GAZATECİLER GÜNÜ

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.