Ana Sayfa “Sertifikalı Aşçılar burada yetişecek”

“Sertifikalı Aşçılar burada yetişecek”

Kırklareli’de sertifikalı aşçıların yetişeceğini belirten Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser; “Bu projemizin esas resmi adı Eğitim Amaçlı Sosyal Alt Yapının Oluşturulması Sayesinde Ekonomik Kalkınmanın Sağlanması’dır. Eğitim amaçlı dediğimiz için projenin Türkiye ayağında Mili Eğitim Müdürlüğü arasında bir protokol imzaladık. Halk Eğitim Merkezi’mizde, kurs merkezi oluşturduk. Bu sayede artık sertifikalı Halk Eğitim Müdürlüğü’nün de modüler sistemlerinde yer alan Gastronomi dediğimiz aşçılık eğitimi verilecek. Kırklareli’de sertifikalı aşçılar yetişecek” dedi.

HABER MERKEZİ

Kırklareli Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Müdürlüğü bahçesinde Gastronomi Eğitim Merkezi’nin açılış töreni 30 Mayıs 2016 Pazartesi günü saat 14.00’da gerçekleştirildi.

Yapılan açılışta bir konuşma yapan Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser; Dünyanın en zengin mutfakları arasında yer alan Osmanlı ve Türk Mutfağı doğru bir konumlandırma ve yaratılacak olan bir imaj ile markalaşacağını söyledi.

Gastronomi Eğitim Merkezi açılış programı; Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser’in açılış konuşması ile devam etti.

Ziya Eser, konuşmasında; “Kırklareli İl Özel İdaresi ve Bulgaristan Madzharovo Belediyesi ile yürüttüğümüz bu projenin Kırklareli’de açılış programını gerçekleştiriyoruz. 25 Mayıs 2016 tarihinde komşumuz Bulgaristan’ın Madzharovo Belediyesi’nde aynı programı orada gerçekleştirdik. Öncelikle misafirlerimize tekrardan hoş geldiniz diyorum. Bize orada gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

* “Sertifikalı aşçılar yetişecek”

Kırklareli’de sertifikalı aşçıların yetişeceğini belirten Eser; “Bu projemizin esas resmi adı Eğitim Amaçlı Sosyal Alt Yapının Oluşturulması Sayesinde Ekonomik Kalkınmanın Sağlanmasıdır. Eğitim amaçlı dediğimiz için projenin Türkiye ayağında Mili Eğitim Müdürlüğü arasında bir protokol imzaladık. Halk Eğitim Merkezi’mizde, kurs merkezi oluşturduk. Bu sayede artık sertifikalı Halk Eğitim Müdürlüğü’nün de modüler sistemlerinde yer alan Gastronomi dediğimiz aşçılık eğitimi verilecek. Kırklareli’de sertifikalı aşçılar yetişecek. Ab sürecinde bunun önemini daha iyi anlıyoruz. Öncelikle eksenimiz, sürdürebilir iktisadi bir kalkınmayı kapsamaktadır. Projemiz Kırklareli İl Özel İdaresi, AB Başkanlığının iş birliği programının 3. Teklif çağrısı kapsamında, yüzde yüz hibe ile gerçekleştirilmiştir. Projemiz kapsamında, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün daha önce depo olarak kullanılan ve atıl vaziyette kalan kısmını profesyonel aşçıların yetişeceği yere dönüştürülmüştür. Projenin süresi 20 ay olup, Temmuz Ayı’nda sonlanacaktır. Gastronomi Eğitim Merkezi’nin toplam bütçesi 323 bin 144 Euro’dur. 211 bin 918 Euro bedeli lider partnerimiz olan Madzharovo Belediyesi’ne verilmiştir. 111 bin 835 Euro bedel ise İl Özel İdaremize verilmiştir. Bu bedel ile buranın tadilatı ve donanımı yapılmıştır” diye konuştu.

* “Kırklareli geniş bir yemek kültürüne sahip”

Kırklareli’nin oldukça geniş bir yemek kültürüne sahip olduğunu aktaran Eser; “Projenin fikir olarak çıkış noktası Kırklareli’nin oldukça geniş bir yemek kültürüne sahip olmasıdır. Buna karşılık Kırklareli’nin bir gastronomi merkezi bulunmamaktadır. Bu alanda yetiştirilen elemanların sertifikasız olması dikkat çekmektedir. Bu sayede bu eksiklik giderilmiş olacak. Verilecek olan eğitimler ile yapımı tamamlanan Gastronomi Eğitim Merkezi’nde sertifikalı eğitimler verilerek, bu alanda istihdam edilen kişi sayısını arttıracak. İlimizin eğitim amaçlı olan bu merkez sayesinde göçün bir nebzede olsa önüne geçmek amaçlanmaktadır. Dünyada turizm ile ilgili gelişmeler incelendiğinde, gastronominin önemli bir yer tuttuğunu görebiliriz. Dünyanın en zengin mutfakları arasında yer alan Osmanlı ve Türk mutfağı doğru bir konumlandırma ve yaratılacak olan bir imaj ile markalaşmaya katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

* “Marka değeri oluşturulmalı”

Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser’in ardından konuşma yapan AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz; Açılışı gerçekleşen projelerin model olarak alınması gerektiğini ifade etti.

Kırklareli’de proje üretme kültürünün oluştuğunu belirten Selahattin Minsolmaz; “Sınır ötesi işbirliği projesinin açılışındayız. Bulgaristan AB üyesi bir ülkedir. Türkiye, AB üyesi olma yolunda ilerleyen bir ülke.  Gastronomi alanında güzel bir proje hazırlanmış. Projede emeği geçenleri kutluyorum. Kültürlerin bir araya gelmesi aynı anda bir proje üretme kültürlerinin oluşması daha sonrada bunların somut faydaları alındıkça daha büyük ölçekli projelerin yapılabilmesi için Türkiye bu konuda adım adım ilerliyor.  Çok yakın zamanda birçok projenin açılışını yaptık. Artık proje kültürüne sahip, projenin odağında farklı ülkelerin insanlarının olduğu projeler yapıyoruz.  Bu anlamda ekonomik meblağlardan çok hedeflenen amaçlar ve sonuçlardan duyulan memnuniyet önemli.  Proje 1 milyonun üzerinde bir proje. Ama bu projenin tabanları oluştuktan sonra daha büyük projeler üretmek daha kolay oluyor. Bu projelerin model olarak alınması gerektiğini düşünüyorum.  Türkiye sınır ötesi iş birliği fonlarında ciddi meblağlarda katılımcı oluyor. Gastronomi Merkezi’nde çok sayıda öğrenci yetişecek. Yetişecek olan kursiyerler de hizmet sektöründe iş imkânına sahip olabilecek” ifadelerini kullandı.

Minsolmaz, konuşmasında; Balkanların yemek konusunda çeşitliliği olan bir bölge olduğunu, ama mutlaka marka değerinin oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yapılan konuşmaların ardından AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz, Kırklareli Vali Yardımcısı Günay Öztürk, Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser ve beraberindekiler Gastronomi Eğitim Merkezi’nin açılışını gerçekleştirip, içerisini gezdiler.

 

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.