Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 23 Kasım 2022 244 Görüntüleme

SAYIŞTAY’A GÖRE “BELEDİYE KAYGAN ZEMİNDE!”

Sayıştay: “Borcun sınırı aşıldı” dedi. “Belediye batakta!” iddia ve eleştirilerinin belge ile de sabit olduğu gün yüzüne çıktı.

 

 

  • Sayıştay’ın raporunda Kırklareli Belediyesi’nin borçlanma limitinin üstünde borçlanma gerçekleştirdiği, borç hesaplarında yer alan tutarların belediyenin tüm borçlarını içermediği, borç tablosunda olmayan kalemlerin de dahil edilmesiyle belediyenin toplam borç tutarının 215.767.264,16 TL olduğunun tespit edildiği belirtildi.

 

  • Uzunca bir zamandan beridir, Kırklareli Belediyesinde mali durumun kötü olduğu ve hatta giderek daha da kötüye gittiği iddia edilerek, eleştiriler dillendirilirken, Sayıştay; olayın boyutunu ortaya koydu!

 

 

Haber Merkez i

 

 

Çınar TÜRKMEN

 

Sayıştay’ın belediyelerde gerçekleştirdiği 2021 yılı denetimleri sonucu hazırladığı raporlar yayımlandı.

Kırklareli Belediyesi’nde 2021 yılında gerçekleştirilen denetime ilişkin rapor da Sayıştay’ın internet sitesinde yayımlandı.

Sayıştay’ın Kırklareli Belediyesi’nde yaptığı denetimde tespit edilen bulgular arasında ‘Belediyenin Borç Hesaplarında Yer Alan Tutarların Hatalı Olması ve Borçlanma Limitinin Aşılması’, ‘Borç Hesaplarında Yer Alan Tutarların Belediyenin Tüm Borçlarını İçermemesi’, ‘Borç Stokunun Borçlanma Limitinin Çok Üzerinde Olması’ gibi bulgulara yer verildi.

 

GÖRÜNÜM GAZETESİ GÜNDEME TAŞIDI

Lüleburgaz İlçesinde günlük olarak yayınlanan Görünüm Gazetesi, yaptığı haber ile Sayıştay Raporunun detaylarını ortaya koydu. Çınar Türkmen ‘ in ilgili haberi şu şekilde;

 

ÖNEMLİ TESPİTLER VAR

 

2021 yılına ait raporda, belediyenin borçlarının bir kısmının, tamamen veya kısmen muhasebe kayıtlarına yansıtılmadığı, Belediye Kanunu’nda belirtilen borçlanma limitinin üstünde borçlanma gerçekleştiğine dikkat çekildi.

“BORÇ HESAPLARI TÜM BORÇLARI İÇERMİYOR
Borç hesaplarında yer alan tutarların belediyenin tüm borçlarını içermemesi yönündeki bulguyla ilgili olarak da, belediyenin çeşitli borç hesaplarında yer alan borç tutarlarının toplamının 157.106.940,46 TL olduğu, buna karşın Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden alınan borç durumuna ilişkin tabloda ise borç toplamının 188.325.852,90 TL olarak gözüktüğüne yer verildi.

Bu tutarlara göre oluşan farkın 31.218.912,44 TL olduğu, bilançoda yer alan ancak Mali Hizmetler Müdürlüğü’nden alınan tabloda olmayan kalemlerin de dahil edilmesiyle toplam borcun 215.767.264,16 TL’ye ulaştığı ve bu durumda oluşan toplam farkın ise 58.660.323,70 TL olduğu kaydedildi.

BORCUN SINIRI AŞILDI

Sayıştay raporunda, Kırklareli Belediyesi’nin borç stokunun 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda belirtilen borçlanma limitinin çok üzerinde olduğunun görüldüğü kaydedildi.

Raporda denetim bulguları arasında, Kırklareli Belediyesi’nin borç stokunun borçlanma limitinin çok üzerinde olduğuna da yer verildi.

Raporda, 2021 yılına ait yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak belirlendiği, belediyenin Yeniden Değerleme Oranı ile Artırılmış Tutar yani Borç Stok Tavan Tutarının 142.372.282,50 TL olduğu, muhasebe kayıtlarında yer alan borç tutarının 157.106.940,46 TL olduğu, Mali Hizmetler Müdürlüğü Listesinde Yer alan Borç tutarının 188.325.852,90 TL olduğu, belediyenin toplam borç tutarının 215.767.264,16 TL olduğu kaydedildi.

Bu tabloya göre, Kırklareli Belediyesi’nin borçlanma limitlerinin çok üzerinde borçlanma gerçekleştirdiği, bu tutarlara atık su arıtma tesisinden kaynaklanan DSİ’ye olan borçların borç stokuna eklenmesiyle gerçekleşmiş olan borçlanma oranının daha da artacağına dikkat çekildi.

Raporda belediye hizmetlerinin aksamaması, faaliyetlerin devamlılığının sağlanması ve sürdürülebilirliği için borç yönetiminde Kanun’da belirtilen limitlere dikkat edilmesi gerektiğinin altı çizildi.”

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.