Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 6 Aralık 2019 45 Görüntüleme

“Sahip olduğumuz haklara sıkı sıkıya sarılalım”

 

 

Haber Kadir Sinici

 

Kadın Platformu “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilmesinin 85.Yıldönümü” nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Özgürlük Parkı’nda düzenlenen Bası Açıklamasına Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kırklareli Şube Başkanı Birsen Meriç, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun eşi, STK temsilcileri ve çok sayda kadın katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından basın açıklamasını Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun eşi Sibel Kesimoğlu okudu.

85 yıl önce bugün Atatürk devrimlerinin en önemlilerinden biri olan Türkiye’de siyasal anlamda kadınların yurttaş olma, yani seçme ve seçilme hakkını kazandığı gün olduğunu belirten Sibel Kesimoğlu, şunları kaydetti;  85.yılımız kutlu olsun.

Mustafa Kemal Atatürk şöyle demiştir;

İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşmuştur. Olabilir mi ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelimde kitlenin bütünü ilerleyebilsin ?Olanaklımıdır ki bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki parçası göklere yükselebilsin şüphe yok ki ilerleme adımları, iki cins tarafından birlikte, arkadaşça gelişme ve ilerlemede de birlikte yol almalarıyla olur. Böyle olursa devrim başarıyla sonuçlanır.

5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez oy kullanmasının ve aday olabilmesinin önü açıldı. Aradan geçen 85 yıl içinde kadınlar Türkiye’nin yönetilmesine katkı sunmak için elinden gelen çabayı her koşulda göstermiştir. v

Hayatın her alanında eşitlik ve dayanışma arzusunda olan

biz kadınlar ülkemizin hak ettiği özgürlük ve adalet toplumu

olma yolundaki demokrasi mücadelesine omuz  vermeye

tüm istek ve inancımızla devam edeceğiz. Ataerkil düşünce

sistemlerinin gündelik hayata derinlemesine nüfuz ederek

kadınları baskı altına almasını asla kabul edemeyiz.

Kadın      erkek      eşitliğine      inanmayan      iktidarların      öncü

mücadelemizi     geriletme    girişimlerini     kol     kola     girerek

önleyeceğiz.     Mustafa     Kemal     Atatürk’ten     devraldığımız

mücadele bayrağını  umudu ve direnci örgütleyerek gururla

taşımaya devam edeceğiz.

Padişahlık özlemiyle yanıp tutuşanlar, Türk kadınına verilen bu meşru hakkı ucundan kenarından kırpmaya çalışmakta ve kadını eski rollerine döndürme çabası içinde olmak gibi nafile bir gayret içerisine girmektedir.

Sahip olduğumuz haklara sıkı sıkıya sarılalım, bugün var isek Mustafa Kemal’in engin dünya görüşleriyle kurduğu Cumhuriyet ve laiklik sayesinde varız.

Hiç bir kadının,  Ananın gözü yaşlı gönlü gamlı olmasın diye, Cumhuriyetin ışıklı Türkiye’sinde ayrımsız herkesin gülümseyebilmesi için bizler gecemizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Kadınların hayatın her alanında maruz kaldığı baskılara karşı durabilmek için sokaktayız, meydanlardayız. Bu ısrarlı tavrımızı bugün ve daima kararlılıkla sürdüreceğiz. Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün 85 yıl önce eşitlediği temsil haklarımızı bugün baltalayanlara, engelleyenlere, kotalarla kısıtlama yoluna başvuranlara ve kurnazlık peşinde koşanlara inat hem 85 yıl önce kazandığımız Seçme ve Seçilme Hakkımızı hem de Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyeti daima koruyacağız.

Yaşasın Türk kadınlarının omuzlarında yükselen Cumhuriyet,yaşasın seçme ve seçilme hakkımız.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.