Ana Sayfa Köşe Yazıları 2.07.2021 422 Görüntüleme

LİLİ MARLEEN DE YASAKLANIRSA…

Rahmetli Hüsnü Yılmaz amcamız anlatmıştı. Adolf Hitler’in Propaganda Bakanı Josef Goebbels’in en nefret ettiği ve yasaklattığı çok meşhur bir şarkı “Lili Marleene” (orijinali: Lili Marlene) ve hapse attırdığı şarkıcısı Lale Andersen!.. Zira, Ona göre bu şarkı çok duygusaldı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman askerlerinin savaşma isteğini kırarken Alman Halkı’nın da moralini bozuyordu.

Peki, bir şarkı neden bu kadar önemli olabilir ve yasaklanmak istenebilirdi ki?

2.Dünya Savaşı’nda ünlü olan “Lili Marleen”, aslında 1.Dünya Savaşı’nın sürdüğü 1915 yılında, Karpatlar’daki Rus Cephesi’ne gönderilen bir Alman askeri olan Hans Leip tarafından yazılan “Nöbetçi Genç Askerin Şarkısı” adlı şiirdir. Leip; Cepheye savaşa gitmeden önce tanıdığı manavın kızı ”Lili” ile doktorun kızı “Marleen”i birleştirerek sunmuş olduğu hayali sevgiliye yazdığı bu şiire1937 yılında çıkarttığı bir kitabında yer vermiş; Alman bestekar Norbert Schultz da bu şiiri bestelemiştir. Hamburg sahillerinde balıkçıların diline dolanan bu romantik şarkı, zamanla tüm Almanya’ya yayılır. Genç bir kız olan Lale Andersen ise, bir plak şirketiyle anlaşarak şarkıyı tanıtan şarkıcıdır.

Hans Leip, iki kız arkadaşının hatıralarını bu şiirde canlı tutmak istemiştir. Şiir; nöbetçi genç askerin hayali olarak kışlasının kapısının önündeki lambanın altında, sevgilisiyle buluşmasını ve hüzünlü ayrılışlarını hatırladığında hissettiği duygularını yansıtıyordu.

O yıllarda çok fazla dikkat çekmeyen şarkı, 2. Dünya Savaşı sıralarında birden savaşın en önemli gündemlerinden birisi olur. 1941’de Almanlar Belgrad’ı işgal edince, Belgrad Radyosu artık Almanların askeri radyosu haline gelir. Almanlar, Lili Marleen’i her akşam saat :21.55’de çalmaya başlar ve şarkı, radyonun ulaştığı Avrupa, Afrika ülkelerinde de sevilir. Çünkü; Lili Marleen, savaşan askerlere vatanlarını ve geride bıraktıkları eşlerini, sevdiklerini hatırlatır. Anavatandan çok uzaklarda, evlerinin ve sevgililerinin hasretine dayanamayan askerler şarkıyı dinlerken ağlarlar. Şarkı o kadar tutulur ki, radyolarda bu plak çalındığı müddetçe savaşan cephedeki her iki tarafın askerleri de silahlarını bırakarak şarkıyı dinlerler.

Alman şarkıcı Lale Andersen, cephede Alman askerlini ziyaret ederek Lili Marleen’i  söylerken, Marlen Dietrich bu şarkıyı Amerika’da İngilizceye çevirerek Amerikalı askerlerin savaştığı cephelere giderek seslendirir. Bu sayede şarkı, her iki cephede de savaşan askerler arasında ortak bir sevgi bağı oluşmasına sebep olur. 40 dile çevrilir ve dilden dile bir efsaneye dönüşerek savaşın bitmesi ve “BARIŞ” temennisi oluşturur. Zira; her akşam 21.55’te Berlin Radyosu “Lili Marleen’i çaldığı zaman silahlar susar ve her iki cephede tüm askerler bu şarkıya eşlik eder. Böylece her iki taraftaki tüm yaralı gönüller dile gelir, ortak bir noktada buluşur.

Bunun üzerine Hitler’in Propaganda Bakanı Goebbels, şarkıyı Almanya’da 9 ay yasaklatmayı başarmış; şarkıcı Lale Andersen’i de hapse attırmış; ancak, Belgrad Radyosu bu yasağı delerek her akşam 21.55’de Lili Marleen’i çalarak Avrupa ve Akdeniz’deki askerlere dinletmeyi sürdürmüştür. Goebbels’e rağmen şarkı, tüm Dünyaya mal olmuş ve Adolf Hitler duruma el koyarak yasağı kaldırmıştır.

Bir devre damgasını vuran eser, 2. Dünya Savaşı’nın belki de tek tatlı hatırasıdır.

Bir benzer eser olan Atilla İlhan’ın yazdığı “Lili Marleen Türküsü”, Ahmet Kaya tarafından Türkçe seslendirilmiş ve çok beğenilmiştir. Tememniler hep aynı. Savaş olmasın. Sevenler ayrılmasın.

Geldik 2021’e… Görülmemiş gizli bir 3. Dünya savaşı yaşanıyor. Birileri kendilerince yeni bir dünya düzeni kurgulamaya çalışırken çok sayıda insanın canını yakıyor, ölümüne sebep oluyor; birçok ülkede yasaklara ve kısıtlamalara sebep olabiliyorlar. Bu sefer savaşın tarafları çok farklı; gizli olsalar da, bir tarafta garibanların olduğu çok aşikar. Savaşlar, kısıtlamalar ve eve insanları hapsetmeler olmasın… O zaman buyurun,  “Lili Marleen” şarkısını tüm dünyada yeniden hatırlayalım, hatırlatalım ve ortak paydalarda iyi olanlar olarak buluşalım. Ya bir gün, dünya genelinde bu sefer “Lili Marleen”i ve benzeri şarkıları dinlemeyi de yasaklarlarsa? İnşallah o günleri görmeyiz.

Bu vesileyle; 1 Temmuz 2021 tarihinin Ülkemizde yasakların kalkmaya başladığı önemli bir gün olduğunu vurgulayalım ve kısıtlamaların tekrar gelmemesini temenni ederek “Lili Marleen” şarkısını sizlere hediye edelim; dinleyelim, dinletelim. … Zira, esnafın ve vatandaşın bir an evvel normalleşmeye acilen ihtiyaç duyduğu ortada. “Lili Marleen, Lili Marleen” ortak sesimiz olsun ” Lili Marleen”.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.