Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 12 Şubat 2020 30 Görüntüleme

Kırklareli’nde “Aziz Dostum Çehov” adlı tiyatro oyunu sergilenecek

 

 

Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından duyuru yapıldı.

Yapılan duyuruda, Kırklareli’nde “Aziz Dostum Çehov” adlı tiyatro oyunu oynanacağı belirtildi.

Açıklamada,  “Türk tiyatro sanatının gelişmesini  ilerlemesini, yaygınlaştırılmasını, halkın dil ve kültür eğitimini yurt sevgisini  görsel ve bilimsel olarak yükseltmek, yurt içi ve yurt dışında festivaller ve turneler düzenleyerek kültür faaliyetlerini dünya çapında yaygınlaştırmak amacıyla kurulmuş olan Bakanlığımız Devlet Tiyatrolar Genel Müdürlüğü, 2020 yılında da pek çok değişik oyun ile turnelere başlamış bulunmaktadır. Bu kapsamda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Devlet Tiyatrosu Müdürlüğü’nce ‘Aziz Dostum Çehov” adlı oyun 28 Şubat 2020 Cuma günü ilimiz Kültür Merkezi Salonunda saat 20.00’de temsil edilecektir. ‘Aziz Dostum Çehov” adlı tiyatro oyununun biletleri 6,00.-TL ve 9,00.•TL olup, biletler İstasyon Caddesi’nde bulunan İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden (Tel: 2141947) temin edilebilecek” denildi.

“Aziz Dostum Çam,” oyununun konusu;

Çehov Rusya’nın kaotik geçiş dönemi yazarlarından olup oyunlarında, yaşanan bu kaosa başarıyla yansıtmaktadır. Sistemlerin ve yönetiminin değiştiği coğrafyalarda insanın aynı kalması beklenemez ancak bu süreç son derece sancılı ilerler. İnsanlar değişir, dönüşür ama kısa vadede eski -yeni kültürel şokunu benliklerinden silemezler. Anton Çehov da oyunlarında çağını başarıyla yansıtmakta alt metinler (ayrıntılar) oyun örgüsüne hakim olabilmekte ve oyunun tamamına yayılabilmektedir. Bir Evlenme Teklifi evlenme arzusundaki bir kadının takıntılarını ve bir türlü iletişim ortamı bulamadığı eş adamla yaşadığı münakaşaları anlatır. Tütünün zararları da baskın bir ey tarafından 33 yıl istemediği bir hayat yaşayan adamı konu eder. Ancak sorun ve meram ne tütünün zararlarıdır ne de evliliktir. Asıl sorun insanın bir türlü içinde yüzmekten kurtulamadığı bunalım deryasıdır, bu derya da cankurtarana ulaşma çabasıdır. Her iki oyunda da ansızın gelişen olaylar, insanın içinde bulunduğu ruh halini yansıtmakta ve geçtiğimiz çağda bile insanların ne denli iletişim sorunu çektiğini ön plana çıkarmaktadır. Oysa ayrıntılarda gizlidir insan. Bir Evlenme Teklifinde Natalya’nın aniden başlayan inadı, Tütünün zararlarında ise adamın eşine ve evlilik hayatına olan tepkisi ani ve kaçınılmazdır. Çehov’un kalemindeki tutarlılık, bu iki oyunda da karşımıza çıkmakta ve değişen zaman ve mekanlara rağmen değişmeyen insanı anlatmaktadır. Belki de asıl cankurtaran yazarın (yani yazanın, düşüncenin, aydınlatanın) kendisidir? Kim bilir?

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.