Ana Sayfa Gündem 27 Nisan 2020 10 Görüntüleme

Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu “50 projeyi yakından takip ediyoruz”

 

Kırklareli Kent Konseyi Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Çalışma Grubu tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Kırklareli Şube Müdürü Murat Deniz’e ziyaret gerçekleştirildi.

Yerel ve Ulusal basında yer alan ihale duyurusunun yayınlanması üzerine DKMP Kırklareli Şube Müdürlüğünde, bahse konu ihale hakkında Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Doğal ve Kültürel Varlıkları Çalışma gurubu tarafından kamuoyunu doğru bilgilendirmek için Doğa Koruma ve Milli Parklar Kırklareli Şube Müdürü Murat Deniz ile görüşüldü.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Erikli Gölü Yürüyüş Parkuru, Köprü, Peyzaj Donatıları ve Çevre Düzenlemesi Yapım İşi’nin yaptırılması, projelerinde ve belirtilen özel teknik şartnamede anlatıldığı şekilde verilen standartlara uygun olarak kusursuz, eksiksiz, sanat ve fen kurallarına uygun biçimde tamamlanması ve tam çalışır vaziyette idareye teslim edilmesi işinin görüşüldüğü ziyarette, Şube Müdürü Murat Deniz konu hakkında yaptığı açıklamada “Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şube Müdürlüğü, İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı Erikli Gölü Yürüyüş Parkuru, Köprü, Peyzaj Donatıları, Çevre Düzenlemesi ve Hamam Gölü İskele Yapımı için ihale açtık. Doğaseverlerin son yıllarda büyük ilgi gösterdiği İğneada Longoz Ormanlarında yapılacak yeni düzenlemenin ihalesi yapıldı. İhale kapsamında 3 kütük köprü, 8 metrelik 3 ahşap, 12 metrelik bir ahşap köprü, bilgi ve yön tabelaları, bir ahşap iskele, ahşap tak, bir otopark ve yol düzenlemesi yapılacak. İhale kapsamında İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı içerisinde yer alan Erikli, Mert ve Hamam göllerinde doğayla uyumlu, doğal dengeye zarar vermeyecek şekilde orman içi ahşap köprü, ahşap gözetleme kuleleri yapılacak. Hamam gölüne yine doğaya hiçbir zararı olmayan plastik dubalı iskele yapacağız. Çalışmalarımız sadece Erikli, Mert ve Hamam göllerinde yapılacak. Saka gölünde hiçbir düzenlememiz olmayacaktır. Yapılacak olan bu düzenlemeyle Longoz Ormanlarımız hem daha iyi korunacak, hem de insanların doğaya olan etkisi daha da azaltılacaktır” dedi.

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Doğal ve Kültürel Varlıkları Çalışma Gurubu tarafından yapılan açıklamada ise “Bugüne kadar bölgemizde yapılan, yapılmak istenen projeleri doğal varlıkları korunması, doğal yaşamın sürmesi, orman toprak ve su varlıklarının korunması için Trakya Platformu bilim hukuk ve yürütme kurullarının destek ve katkıları ile proje süreçlerinin her aşamasına müdahil olup, yakından takip ettik. Doğal yaşamı ve doğal hayatı tehdit eden projeler konusunda ilgili kurumları uyardık, itirazlarımız yaptık ve davalar açtık, açılan davalara müdahil olduk, destek verdik katkı sunduk. Bahse konu proje hakkında bilgilendiren DKMP Murat Deniz’e teşekkür ederiz. Dünyanın gözbebeği olan Longoz ormanlarımızın korunması için izinsiz, düzensiz yaya ve araç girişinin önlenmesi konusunda yapılması gerekenler yapılmalıdır. Kent Konseyi olarak kurumlarla her zaman iletişim halinde olarak, çatışarak değil, uzlaşarak bilime hukuka uygun olan projeleri destekledik. Hatalı projeler konusunda ikazlarımıza dikkate alarak hatadan dönülen projeler olmuştur. Dupnisa Mağarası üzerine açılmak istenen mermer ocağı bunlardan biridir. Bahse konu bu proje başta olmak üzere ilimiz sınırlarında bulunan yaklaşık 50 projeyi yakından takip ediyoruz. Bu projelerin bir kısmı yargı sürecindedir. Süreçleri her aşamada takip etmeye devam edeceğiz” denildi.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.