Ana Sayfa Gündem 14 Mart 2023 155 Görüntüleme

Kırklareli Belediyesi ve Türk Eğitim Vakfı’ndan Eğitime Destek: Okutan Kırklareli Projesi

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Türk Eğitim Vakfı’nın ‘Okutan Kırklareli Projesi’ imza töreninde, gençlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gençleri yetiştiren büyükler olarak onlara haklarını teslim etmek gerektiğini vurgulayan Kesimoğlu; eğitime verilecek her bir desteğin gençlere umut olacağını, bu sayede onların da ülkenin geleceği için umut haline geleceğini ifade etti.

Kırklareli Belediyesi ve Türk Eğitim Vakfı (TEV), Kırklareli’de ikamet eden gençlere eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için güçlerini birleştirdi. Kırklareli Belediyesi, ilçe belediyeleri ve semt sakinlerinin Türk Eğitim Vakfı ile ortaklaşa hayata geçirdiği Okutan Kırklareli Projesi’nin imza töreni 13 Mart Pazartesi günü Kırklareli Belediyesi’nde gerçekleştirildi. Törene Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, TEV Genel Müdürü Banu Taşkın, TEV Tekirdağ Şube Başkanı Güneş Akpınar, TEV Saha Koordinasyon  Müdürü Ufuk Kaygusuz, TEV Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Canan Sülün ve TEV Tekirdağ Bağış Kabul Uzmanı Ufuk Koparan katıldı. ‘Okutan Kırklareli Projesi’ ile Kırklareli sakinleri, burada ikamet eden ve maddi nedenlerle eğitimine devam etmekte zorlanan üniversite öğrencilerinin eğitimine destek olacak. Projeye katılmak isteyen Kırklarelililer, apartmanları adına oluşturulan burs fonuyla gençlere eğitim desteği sağlayacak.

Projenin imza töreninde konuşan Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, şunları söyledi:

“Gençlerimize haklarını teslim etmeliyiz”

“Bugün Kırklareli’nin ve Kırklareli halkının, yıllardır herkesçe bilinen en asil düşüncelerinden birisini TEV işbirliği ile taçlandırmanın gururunu yaşıyoruz. Eğitime kayıtız şartsız verilen önem. Bu bakış açısı, Kırklarelililerin nesilden nesile miras bıraktığı takdire şayan bir karakter özelliğidir. Gençlerimizden umutluyuz, onlardan beklentilerimiz bir hayli fazla. Ancak onları yetiştiren ve onlardan geleceğimizi muhafaza etmelerini isteyen büyükleri olarak, onlara borçluyuz. Onlara haklarını teslim etmekle, imkanlarını geliştirmekle, önlerini açmakla yükümlüyüz.”

“Okutan Kırklareli Projesi, emsal olacaktır”

Ülke olarak çok kötü günler geçirildiğine dikkat çeken Başkan Kesimoğlu; “Acılarımız devam ediyor. Deprem bölgesinde, elbirliğiyle yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Kayıplarımız için üzgünüz. Ama geride kalanları hayata tekrar bağlamak da hepimizin görevi. En önemlisi ülkenin gençlerine yeni umutlar aşılamak birinci önceliğimiz. Onlara umut aşılayabilelim ki, onlardan bir şeyler umut edelim. Gençlerimiz için çaba sarfetmeye, nitelikli adımlar atmaya devam etmeliyiz. Biz onlar için yeni adımlar attıkça, onlar da eğitim hakkının vazgeçilmezliğini daha iyi kavrayacaklardır. Ülkemizin nadide kuruluşlarından olan Türk Eğitim Vakfı ile bugün protokolünü imzaladığımız ‘Okutan Kırklareli Projesi’ diliyor ve umuyorum ki, suya atılan taşın yarattığı dalgalar gibi vatanımızın her yerine, yurttaşlarımızın kalbine doğru yayılacaktır. Ciddi bir emsal teşkil edecektir. Çünkü Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi, ‘bütün ümidimiz gençliktedir” diye konuştu.

“Tek arzumuz gençlerin hayallerinin, umutlarının, eğitimlerinin yarıda kalmaması”

Sözlerine Kahramanmaraş merkezli ve 11 ili etkileyen bu büyük depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek başlayan TEV Genel Müdürü Banu Taşkın ise şöyle konuştu: “Bağışçılarımızın desteğiyle sağladığımız burslarla gençlerin eşit imkânlarda eğitim alabilmesine katkıda bulunuyoruz. Bütün bunları yaparken tek arzumuz gençlerin hayallerinin, umutlarının, eğitimlerinin yarıda kalmaması…Maddi olanakları kısıtlı gençlerimiz ne yazık ki eğitim hayatından kopma riskiyle karşı karşıya kalıyor. Derslerine odaklanmaları gerekirken gençlerimiz yol ya da yemek parasını, kitaplarını nasıl alacağını düşünüyor. Her yıl burs başvuru sayılarımızda artış görüyoruz. İşte bu yüzden verdiğiniz destek o kadar kıymetli ki. Hep birlikte, Kırklareli’de ikamet eden ve maddi olanaksızlıklar nedeniyle desteğe ihtiyacı olan üniversite öğrencilerinin yanında olacağız. Okutan Kırklareli Projesi’nin gençlerimizin geleceğine ışık olmasını diliyorum” dedi.

Türk Eğitim Vakfı Hakkında:

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç’un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu. Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen TEV, kuruluşundan günümüze yaklaşık 260 bin yurt içi ve 2 bin yurt dışı bursu sağladı. Eğitime katkılarını 31 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıca Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.