Ana Sayfa Ekonomi, Gündem, Kırklareli 9 Eylül 2019 42 Görüntüleme

Kırklareli Balıkçılığına Kadın Eli Değecek

 

Proje sayesinde herkes kazanacak

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan Kırklareli Balıkçılığına Kadın Eli Değiyor Projesi’nin hayata geçirilmesi ile birlikte balıkçı eşi veya ev hanımlarının balık ağı tamiri ve donatımı konusunda eğitilerek, Kırklareli’nde balık ağları tamiri konusunda uzman ve sertifikalı iş gücü kazandırılacak. Proje ile ağ tamiri ve donatımı alanında projede başarılı olarak seçilen kadınlar istihdam edilerek, ekonomik kazanımlar elde etmeleri sağlanacak.

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre projenin amacı şu şekilde açıklanıyor: “Ağ tamiri konusunda uzman iş gücünü, bölgeye, kadın iş gücünü kullanarak kazandırmak, bu alandaki ihtiyacın direkt olarak İlimizden karşılanmasını sağlayarak yeni istihdam alanları ve ekonomik kazanımlar oluşturmak. Su Ürünleri Kooperatiflerinin işlevselliğini arttırmak, üyelerine hizmet noktasında ve meslek örgütlenmesi açısından bir farkındalık oluşturmak. Projenin paydaşlarından İŞKUR aracılığıyla Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü kursiyerlerinin sertifika almalarını sağlamak, bu alanda yetkilendirilmiş ilk uzmanları yetiştirmek ve böylece İlimiz için “balık ağı tamiri” olarak tanımlanan yeni bir meslek grubunu sektöre kazandırmak, kadını balıkçılığa entegre etmek ve meslekte fırsat eşitliği yaratmak. Düzenlenecek olan teknik gezi sayesinde kursiyerler ile ağ tamirini profesyonel olarak yapan personelin bir araya gelmelerini sağlamak ve bu etkinlik ile mesleğin tekniğini ve inceliklerini öğrenmeleri için fırsat oluşturmak”

Kırklareli’nde, deniz avcılığı yolu ile 2016 yılında 2.205 ton 2017 yılında 3.532 ton,2018 yılında ise 3.172 ton balık avlanıldığını belirten Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, şunları kaydetti: “Kırklareli’nde, barbunya, hamsi, istavrit, kalkan, kefal, kırlangıç, levrek, lüfer, mezgit, palamut, sardalya, tekir, tirsi ve deniz salyangozu avlanmaktadır. Özellikle küçük balıkçılık faaliyetlerinde kullanılan (kalkan ağı, mezgit ağı, tekir ağı) ağlar sık kullanılması nedeniyle yıpranmakta, ağın onarımına veya yeniden donatılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Deniz avcılığında kullanılan ağlar, sezonda avlanılan miktarlar dikkate alındığında avcılık faaliyetleri süresince zarar görmekte olup, avlanmanın sürekliliğinin sağlanması amacıyla periyodik aralıklarla onarılma ihtiyacı oluşturmaktadır. İlimizde yeteri kadar ağ onarım bilgisine sahip uzman kişi bulunmadığından bu alandaki eksikliğin balıkçı eşleri veya ev hanımları aracılığı ile kapatılması ve balıkçılık mesleğinde fırsat eşitliği oluşturulması büyük önem arz etmektedir”

Projenin destek bulması ve uygulanması ile projeden balıkçı eşleri ve ev hanımlarının, balıkçıların, katılımcıların eşlerinin, Kırklareli’ne yakın diğer illerin, su ürünleri kooperatifinin, pazarlamacıların, malzeme temin yerlerin faydalanması bekleniyor.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.