Ana Sayfa Köşe Yazıları 27.12.2016 662 Görüntüleme

Kesici Farkı ve Gazeteniz

DOBRA DOBRA

 Mürtezan Bulut

 24 Aralık 2016 Cumartesi günkü gazeteniz Yeşilyurt’ta “Cahil Kime Denir” adlı köşe yazımda CHP Parti Meclis Üyesi Eski Müsteşar İlhan Kesici’nin TBMM Bütçe Konuşması’nın özetini sizlere aktarmıştım. Bu konuşma CHP Grubu adına 16 Aralıkta TBMM’de yapılmış ve büyük bir ilgi ile sataşmadan dinlenmişti. Gazeteniz Yeşilyurt’ta çıkan bu yazım Medya Takip Sistemi ile İlhan Kesici’ye ulaştırılmış ve akabinde 25 Aralık 2016 Pazar günü öğlen vakti gazetemin Yazı İşleri Müdürü Savaş Eskici ve bendeniz aranmış teşekkür edilmiştir.

Yazımın amacı ve uğraşım siz okuyucularımın bilgilenme haber alma öğrenme hakkınızın kullanılmasına faydalı olmak idi. Ülkemin fertleri ülkesinde yaşanan olaylar hakkında bilgi sahibi olurlarsa kamuoyu daha iyi ve verimli bilinçlenir. Bu bilinçlenme ile eninde sonunda 4 senede bir defa da olsa kullanacağı kutsal oyununa faydalı olacaktır. Eğer bir toplum bir halk devleti idare edenlerin yapmış oldukları iş ve icraatları sonucunda günlük yaşam şartlarında iyileşme olmuyor, bilakis kötüleşme oluyorsa hükümet icraatlarının bilinmesi öğrenilmesi daha da önem kazanır. Böyle bir durumda halk demokratik hakkını kullanarak tepkilerini göstermelidir. Yanlış uygulamalar, yanlış kararlar hükümetlerce alınabilir. Bu yanlış alınan kararların yanlış olduğunu iktidar ancak muhalefet partilerinden ve kamuoyun yaratan medyadan öğrenebilir. Eğer muhalefetin sesi kısılırsa, medyanın sesi kısılıp muhalefet önlenmeye çalışılırsa yapılan yanlışlara daha çok yanlışlıkların ekleneceği bir gerçek olarak karşımıza çıkar. Yanlış alınan kararlar eğer bir milletin geleceğine dair ise daha da önem kazanır kanaatindeyim.

* Cumhuriyet Lüzumludur

Sayın İlhan Kesici’nin Meclis’te yapmış olduğu Bütçe Konuşması’nın bana göre en önemli tespitini sizlere tekrarlamak istiyorum.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ 200 YILLIK GERİ KALMIŞLIĞIMIZA 100 SENE KAFA PATLATARAK ANCAK BULABİLDİĞİMİZ MERHEM CUMHURİYET’TİR.”

Bu tespit kitaplar okuyup dirsek çürütülerek öğreneceğimiz yakın tarihimizin hap haline getirilmiş bir özetin özetidir. 1839 yılında Gülhane’de okunan TANZİMAT FERMANI ve 1856’da ISLAHAT FERMANI arkasından 1876 ilk Kanun-i Esasi (İlk Anayasa) ile hızlanan batılılaşmamızın kâğıda dökülmesi ile başlayan padişahın salahiyetlerinin kısıtlanması, parlamenter demokrasinin başlangıcı olmuştur. Mithatpaşa’nın devlet kurumlarının yeniden yapılandırılması ile ilgili uğraşları Milli Eğitim’de, Askeriye’de, Tıbbiye’de, Ulaşım’da şer-i mahkemelerin ve hukukun yanında modern hukukun uygulanmaya başlaması bu fermanın ilanından sonra hayat bulmuştur. Ayrıca ilk Dünya Savaşı sonrası kaybedilen topraklardan sonra anakarada Misak-ı Milli ile kurulan ve uğrunda Milli Mücadele yaptığımız bir devletin kurulması ve bu devletin idari yapılanmasının Cumhuriyet olduğunun kabulü ve ilanı büyük bir zaman dilimidir, bu sürece Sayın İlhan Kesici’nin deyimi ile 100 sene mücadele edilerek can, mal ve toprak kaybederek ancak gelinebilmiştir. Şimdi zor şartlarla kazanılmış haklarımızın ve Cumhuriyet İdari Sistemimizin değiştirilmesi istenmektedir. Bu hususta TBMM’de Anayasa Değişikliği Çalışmaları başlanmış bulunmaktadır. Önemlidir lütfen gündemi takip ediniz. Geleceğimiz Anayasa Değişikliği’nin sonucuna bağlıdır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.