Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 9 Ağustos 2019 45 Görüntüleme

Kazandere mağarası için çalışmalar başlayacak

 

 

 

Çidem, “Istrancaların altında da farklı ve emsalsiz bir dünya var”

 

Doğal varlıkların korunması, tanıtılması ve tescil edilmesi için Kent Konseyi Çevre Meclisi ve Doğal varlıkları çalışma grubu, yerelde gönüllüler ve muhtarlar ile birlikte birçok anıt ağaç, Avrupa Kırmızı Orman Karıncası ve Mağara tespit ederek, Kültür Varlıklarını Koruma ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurullarını bilgilendiriyor.

Kırklareli Kent Konseyi Çevre Meclisi Başkanı Göksal Çidem, son yaptığı açıklamada birçok konuyu dile getirdi.

Çidem, açıklamasında, “Ormanlar varlığı arttıkça, varlıkları tehdit etmeyen, yok etmeyen, kirletmeyen tek varlıktır. Ormanlar kaynak değil, varlıktır. Kaynak güneştir, rüzgardır. Ormanda ki madencilik ormanın altını da, üstünü de içindeki yaşamı yok ediyor. Kestiği ağacın 5 katını dikeceğini sadece taahhüt eden firmalar, orman yapacakmış.. Onlara göre orman dikilen tabeladan ibaret.. Tabelaya şunun hatıra ormanı, bunun bereket ormanı demekle orman olmuyor. Tabela dikmekle, ÇED raporuna yazmakla orman olmaz. Olsa olsa, çamlık olur, koru olur, fidanlık olur. Orman dünyadır. Dalında yuva yapan kuşun, toprak altında ki solucanın, içinde ki tilkinin, kirpinin evidir. Bizlerinde varolma nedenidir. Bizim için içme suyu ve oksijen üretir, havayı temizler, nefes olur. Kazdağları altın madeni gündem oldu. Bizde Istrancalardan, Kazdağlarını Çanakkale Barosu Çevre komisyonun çalışma ve paylaşımlarıyla yakından takip ediyoruz. Çanakkale ile birlikte sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduk” dedi.

Armağan köyü Kazandere mağarası için çalışma yapılacağından bahseden Çidem, “Istrancalara da 2 defa altın ve gümüş madeni dosyaları geldi. Bölge köylerimiz STK, Sendikalar, Odalar ve özellikle de Armağan köyü başta olmak üzere, doğal varlıkların korunması için verilen mücadelenin önemli bir parçası oldu.  Doğal varlıklarımızın korunması, tanıtılması ve tescil edilmesi için Kent Konseyi Çevre Meclisimiz ve Doğal varlıkları çalışma grubumuzla, yerelde ki gönüllülerimiz ve özellikle de Muhtarlarımızın destekleri ile birçok anıt ağaç, Avrupa Kırmızı Orman Karıncası ve Mağara tespit edilerek Kültür Varlıklarını Koruma ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurullarını bilgilendirdik. Tüm bu çalışmalarda Üniversitelerden, konunun uzmanı akademisyenlerden destek aldık, almaya devam ediyoruz. 2019 Sonbaharında saha çalışmalarına mağaralar ve su tünelleri ile başlanacak. Bu çalışmalardan biri de Armağan köyü Kazandere mağarası olacak. Bir çok kişi Istrancaların yeşilini, çiçeğini böceğini hayranlıkla izliyor. Ancak Istrancaların altında da farklı ve emsalsiz bir dünya var.  Armağan köyümüzde bir çok mağara var. Mağara turizmi için doğru projeler yapıldığında, Sadece Armağan köyü değil, Çevre köyler de turizmden sağlayacağı gelirle köydeki yaşam sürecektir. Armağan köyümüzün çevre duyarlılığı, Türkiye’nin en temiz 3, köyü seçilerek bunu tescillendi. Armağanda temiz su, doğal gıda var. Kaynaklarından suyu içilen, Tıbbi ve aromatik bitki çayları ile şifa merkezi olan köyümüzün mağara turizmi ile de tanıtılması yerel ekonomiye büyük katkıları olacaktır. Seçilerek ve atanarak toplum adına sorumluluk üstlenenler, Muhtarın ve Kooperatif yönetiminin üretime ve tanıtımına yönelik çalışmalarına destek olmalıdırlar. Galeri mağara grubunun yaptığı ön çalışma videolarını izlediğinizde Kazandere mağarasının muhteşem güzelliklerini göreceksiniz” cümlelerini kullandı.

 

Kazandere Mağarası:

Yapısal Özellikleri ve Oluşumu: Mağaraya; yaklaşık 2.5 metrekarelik bir ağızdan girilmekte ve 6 m’lik eğimli bir inişten sonra tavanı alçak; 3 m’lik bir geçide ulaşılmaktadır. Bu nokta; yağışlı dönemlerde tamamen su ile dolup; bir dirsek sifon oluşturmaktadır. Mağara dirsek yapan yerden sonra aniden traverten kaplı bir şekilde önce 3 m yükselip bir genişliğe ulaşmakta; sonra 7 m daha yükselmektedir. Mağara buradan sonra tek bir galeri şeklinde devam etmektedir. Mağara tabanında bulunan traverten bantlar ile kesilmiş traverten havuzcukla; kimi zaman geçişe izin vermeyen uzun göller ve tırmanılması gereken dar çatlaklar; ilerlerken pek çok tekniğin kullanılmasını gerektirmektedir. Mağara; sifon ile sona ermektedir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.