Ana Sayfa Gündem, Kırklareli, Sağlık 14 Mayıs 2019 47 Görüntüleme

“Hemşirelerimiz Hastanelerimizin Kalbidir Onlarsız Olmaz”

HABER MERKEZİ
Hemşireler Haftası nedeniyle Kırklareli’de bir tören düzenlendi. Hemşireler haftası dolaysıyla
Özgürlük ve Demokrasi Meydanı Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törende Kırklareli İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit ile hemşireler anıta çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende konuşan Cerit, Hemşireler Haftası’nı kutladı. Cerit, açıklamasında şunları kaydetti; “Bu özel gün, hemşirelerin toplum sağlığına verdiği ve verebileceği önemli katkıları herkese anımsatmak için kutlanmakta, hemşirelik haftası boyunca ise hemşirelik mesleğine toplumun dikkati çekilmektedir.
Sağlık; bireylerde, zorunlu, vazgeçilmez ve hayatın her döneminde aynı önemi koruyan temel ihtiyaçlardan birisidir. Bu ihtiyaca cevap veren personel içinde en önemli meslek gruplarından birisi de hemşirelerdir. Hemşireler, sağlığı yerinde olmayan, yardıma muhtaç insanlara hizmet vermektedir. Hekimler hastanedeki işlerin yürümesini sağlayan lokomotif görevindedir ve hastanenin beynidirler. Ancak hastanelerin 24 saat ritmik olarak çalışmasını sağlayan, sevginin ve şefkatin sembolü olan bir de kalp vardır. İşte hemşirelerimiz ve ebelerimiz de hastanelerimizin kalbidir, onlarsız olmaz….
Bu duygu ve düşüncelerle bir ekip hizmeti olan sağlık hizmetlerinin sunulmasında profesyonel bir meslek grubu olarak, görevlerini gece gündüz demeden, özveriyle ifa eden, tüm hemşirelerimizin, anlamlı günlerini ve haftalarını kutluyor ve topluma verdikleri hizmet; hekimlere verdikleri destek hasta ve hasta yakınlarına gösterdikleri sevgi, ilgi ve şefkatleri sebebi ile kendilerine şükranlanmı ve saygılarımı sunuyor, görevlerinde başarılar diliyorum.” Hemşireler adına konuşan Hemşire Kezban Gümüş Umucu ise; “Hemşirelik mesleği, yoğun teorik içeriğinin yanı sıra aynı ağırlıkta klinik uygulamayı içeren bir eğitimi aldıktan sonra, hastaları izleyen tanı koyan ve tedavi süreçlerini yöneten, yeteneğine sahip, psikolojik ve sosyolojik olguları kavrayan, fiziksel dayanıklılığa sahip ve herşeyden önce temel insanlık değerleri gerektiren bir meslektir.
Hemşire için, günlerden nöbet günüdür veya nöbet ertesi günüdür. Önemli günlere katılamadığı zamanları çoktur. Çalışma şartları ağırdır ancak İnsanı karşılaştığı zorluklar güçlendirir. Hemşireler güçlüdür. Hastaları için güçlüdür; güç vericidir. Kendi yakınları hastalandığında hasta yakınıdır güçlüdür güç vericidir. İnsanlar hastalıkta en çok bilmediklerinden korku duyarlar. Hemşire bilgilidir bu nedenle kendisi hasta olduğunda da güçlüdür ve yakınlarına güç vericidir.
Mesleğimiz bizlere sorunları tanıma, sorunların kaynaklarını bulma, gözlemleme yeteneği imkanları sunarak araştırmacı kimliğimizin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bugün servislerde, enfeksiyon kontrol komitelerinde, ameliyathanelerde, yoğun bakım ünitelerinde, eğitim birimlerinde, yönetici pozisyonlarda yer almaktayız.
Yüce hemşire Florence Nightingale’in doğum günü olması gereçkesi ile bugün bizlere, bu hafta bizlere armağan edilmiştir. Florence Nightingale’in anne ve babası İtalya’yı gezdikleri sırada orada doğan çok beğendikleri İtalya kenti Florence ismini kızlarına vermişlerdir. Güzel bir hayata sahip Florence Nightingale aldığı bir duyuru üzerine İstanbul’a gelerek Kırım Savaşındaki askerlerin bakımlarını gerçekleştirmiş olup iyileşmelerini sağlamıştır. Lambalı kadın cephedeki savaşmayan kahramanımızdır ve yine onun yolunda ilerleyen ilkeleri ile hareket eden Safiye Hüseyin Elbi…Çanakkale ve Balkan savaşlarında üstün başarıları bulunan Kızılayda göçmen kamplarında gönüllü çalışmıştır.
Florence Nightingale’in kuramları ile disipline edilmiş mesleğimizde bize düşen elimizden gelen hizmeti hastalara sağlamaktır. Hepinizin, yıllarınızın, ailelerinizin Hemşirelik Haftasını kutluyor bizlere göstermiş olduğu ilgisi için Sayın İl Müdürümüze teşekkürlerimi sunuyorum.” (Kadir Sinici)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.