Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 21 Kasım 2022 193 Görüntüleme

“BRAVO ERCİŞ BELEDİYESİ”

Kökleri, Karakoyunlu Kara Yusuf Bey ‘ e dayanan, Zortul Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili iş insanı Murat Zortul, Erciş Belediyenin aldığı örnek karardan dolayı memnuniyetini bildirdi…

Erciş Belediyesi ilçenin en işlek caddesine Karakoyunlu Kara Yusuf Bey İsmini verdi. Tabelanın caddenin girişine asılması ilçede sevinçle karşılanırken, İlçe’de uzun yıllar tarihi araştırmalar yapan Araştırmacı ve Tarihçi Mehmet Fatih Bekirhan ile Selahattin Koşar bu gelişmeyi sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Van İline bağlı Erciş İlçesi’nin başkentliğini yaptığı Karakoyunlu Devletinin asıl kurucusu, kaynaklarda 13 Kasım 1420’de Tebriz yakınlarında öldüğü, cenazesi Erciş’e gönderilerek ata ve dedesinin mezarlarının yanında gömüldüğü ve kendisine mükemmel bir türbe yapıldığı, aynı zamanda Erciş’te bir zaviye yaptırdığı belirtilen en güçlü hükümdarı Kara Yusuf’un adı Erciş Van yolu Bulvarına verilerek tabelası asıldı.

 

Araştırmacı Yazar Selahattin Koşar Sosyal Medya Hesaplarından Yaptığı Paylaşımla tarihe ışık tuttu

 

“Karakoyunlular Devleti (1365-1469), Erciş merkez olmak üzere, Erzurum ve Musul’a kadar uzayan bölgede kurulmuş bir Türkmen Beyliğidir. Bu beyliğin en büyük ve en güçlü hükümdarı Kara Yusuf’tur. Kendisi Kara Mehmed Beyin oğludur. 1357 yılında doğdu. Babasının 1389 yılında ölümü üzerine Karakoyunluların başına geçti. Beyliği döneminde Kazvin’den Erzincan’a, Bağdat’tan Şirvan’a kadar uzanan yerlerin sahibi oldu.

13 Kasım 1420 tarihinde Çağatay Hükümdarı Şah Ruh ve ordusu ile savaşa hazırlanırken Tebriz’in güneydoğusundaki Sa’id-abad köyünde vefat etmiş, “cenazesi Tebriz’in ileri gelenlerinden Seyyid Muhammed- i Kececi ve başkaları tarafından Tebriz’e götürülmüş ve oradan da Kara Yusuf’un ahtacı ve seğbanları ile Erciş’e gönderilerek ata ve dedesinin mezarlarının yanına gömülmüştür.” (1) Erciş’te kendisine son derece mükemmel bir türbe yapılmıştır. Ayrıca Erciş’te bir de zaviye yaptırmıştır. Adı, daha sonra eski Erciş’teki Kara Yusuf Camisinin hatırasına ilçemiz Erciş’te yapılan Merkez Camiye verilmiştir.” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK 1: Prof. Dr. Faruk Sümer, Karakoyunlular, İstanbul-1967, s.115

(NOT: Kara Yusuf’a ait bu heykel Türkmenistan’dadır.)

 

MURAT ZORTUL “ÖRNEK BİR KARAR VE UYGULAMADIR”

 

Tarihi kaynak ve araştırmalarla da ortaya çıkarılarak, aile  kökleri KARA YUSUF BEY ‘e dayanan , Zortul Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili İş insanı Murat Zortul; Erciş Belediyesi ‘ ni, örnek kararından dolayı kutladığını dile getirdi. Zortul:” Erciş Belediyesi, ilçenin en işlek bulvarına Karakoyunlu Yusuf Bey ‘ in adını verdi. Çok güzel ve örnek bir gelişme. Teşekkür ediyorum. “ dedi.

 

“GERÇEK DIŞI BİLGİLERİ KINIYORUM”

 

Kara Yusuf Bey ve tarih hakkında hiçbir bilgileri ve altyapıları bulunmayan, cahil birinin, 500 yıl önce  İran ‘ da, Hasan-ı Rumlu tarafından Farsça yazılan “Ahsenü’t Tevarih” adlı eserde, Kara Yusuf Bey ‘ den hangi isimle bahsedildiğini de, gözüne sokmak lazım” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.