Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 8 Ağustos 2019 44 Görüntüleme

Başkan Dermenci, Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat Edilecek Hususları anlattı

 

Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci; “Veteriner Sağlık Raporu ile büyükbaş hayvanlar için pasaport,  küçükbaş hayvanlar için nakil belgesi olmayan, küpesi bulunmayan, çok zayıf olan, gebe olan, yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya ve gözde akıntısı bulunan, pis kokulu ishali olan, öksürük, nefes darlığı, pis kokulu burun akıntısı olan çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan, yara, şişlik ve ödemi olan, cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı olan hayvanların kurban olarak satın alınmaması gerekmektedir”dedi.

Haber Fırat Çakır

Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, açıklamada bulunarak; Kurbanlık hayvan alımlarında dikkat edilecek hususları açıkladı.

“Kurbanlık hayvanda fiziki görünüm önemli” diyen Dermenci, “Kurbanlık seçilirken özellikle hayvanın tüyünün canlı, kulaklarının dik, boynuzların da kırık olmaması, kuyruğunun kesik olmaması ve gözlerinin canlı bakması önemli. Kurban olma özelliği için de hayvanın iki yaşını doldurması gerekiyor” dedi.

Kurban Bayramı’nda kurban alacak olan vatandaşlar öncelikle alacağı hayvanın dini ölçülere uygun olmasına, sağlıklı, besili olmasına, gebe olmamasına, veteriner sağlık raporunun bulunmasına dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Başkan Dermenci; Kurbanlık hayvanların aşı kaydı olmasına, kulaklarının küpeli olmasına, büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunmasına, küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olmasına, kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesine, sığırların iki yaşını doldurmuş olmasına dikkat etmelerinin önemli olduğunu belirtti.

Vatandaşların kurbanlık seçiminde vatandaşların bilinçli hareket etmesi gerektiğini aktaran Başkan Dermenci; “Veteriner Sağlık Raporu ile büyükbaş hayvanlar için pasaport,  küçükbaş hayvanlar için nakil belgesi olmayan, küpesi bulunmayan, çok zayıf olan, gebe olan, yeni doğum yapmış olan, yüksek ateşi olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış olan, kılları karışık ve mat halde olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya ve gözde akıntısı bulunan, pis kokulu ishali olan, öksürük, nefes darlığı, pis kokulu burun akıntısı olan çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan, yara, şişlik ve ödemi olan, cinsiyet organları ve memede kötü kokulu akıntısı olan hayvanların kurban olarak satın alınmaması gerekmektedir” diye konuştu.

Kurbanlık hayvanların yaşının önemli olduğunu belirten Başkan Dermenci; “Bir hayvanın kurban olabilmesi için Koyun ve Keçi için 1, Sığır ve Manda 2,  Deve’nin ise 5 yaşını doldurmuş olması gereklidir. Koyunlar için istisnai durum söz konusu olup; 6 aylıktan büyük olmak şartı ile bir yaşını doldurmuş gibi gösterişli ve cüsseli olan koyunlar da kurban edilebilmektedir.  Hayvanların yaşları hayvanın pasaport bilgilerine, üretici tarafından tutulan kayıtlara, en önemlisi de hayvanların diş gelişimine göre tayin edilebilmekte. Sığırların üst çenelerinde kesici diş mevcut değildir; üst çenede sadece azı dişi bulunur ki bunlar toplam 12 adettir. Alt çenelerinde ise hem kesici hem de azı dişi bulunur. Alt çenede ön orta ve son kesiciler olmak üzere 8 adet kesici diş, 18 adet azı dişi toplam 20 diş bulunmaktadır.  Sığırlarda kesici dişlerin durumu izlenerek yaşları belirlenebilir. Kesici dişler geçici süt dişi olarak çıkar, bu süt dişlerin dökülerek yani halk arasında “kapak atma” diye ifade edilen kalıcı kesici dişlerin çıkması hayvanın 2 yaşını doldurduğunu gösterir. Hayvanın cüssesi kesinlikle yaşına ilişkin net bir bilgi vermez. Dolayısı ile sığır veya mandanın alt çenesinin önünde, gelişimini tamamlamış iki kalıcı kesici dişin bulunması iki yaşını doldurduğunu göstermektedir. Kurban alacak vatandaşın hayvanın yaşına ilişkin kuşkuları varsa, satın alacağı sığırın ağzını sahibine açtırıp bakmalıdır; eğer ön kesici dişler inci gibi dizilmiş, aynı boyda ve hizada ise bu sığır 24 ayını tamamlamamıştır, dolayısıyla kurban olamaz. Sığırlarda boy olarak bariz farklılığı olan kesici bir diş çıkmış ise, bu sığır 24 ayını tamamlamış demektir” şeklinde konuştu.

“Kurbanlık hayvanların kesim yerlerine Veteriner Sağlık Raporu ile büyükbaş hayvanlar için pasaport,  küçükbaş hayvanlar için nakil belgesi ile getirilmesi mecburidir” diyen Başkan Dermenci; “Kesim öncesi kurbanlık hayvanları strese sokacak kötü muamelelerden ve hareketlerden kesinlikle kaçınmak gerekir. Kesimden önce kötü muamele ve stres faktörlerine maruz kalmış, yorgun hayvanlardan elde edilen etlerin kalitesi düşecek ve uzun ömürlü olmayacak. Kesim öncesi yorgun olan hayvanlar dinlendirilmeli ve kesimden önce 6 saat boyunca yem verilmemesi etlerin kalitesini olumlu yönde etkileyecek. Kesim öncesi yemleme yapılarak kesilmiş hayvanların kanları, bağırsaklarda oluşan emilme ile mikroorganizmaların hücumuna uğrayacak ve oradan ete geçmek suretiyle et kalitesini olumsuz etkileyecek ve etin dayanıklılığı azalacak.

Yorgun halde kesilen hayvanların kanının tamamen akıtılması mümkün olmayacak, etler dayanıksız olacak ve çabuk bozulacak. Yorgun kesilen hayvanların etleri normal bir olgunlaşma devresi geçiremezler. Böyle etlerin pH dereceleri yükselmekte ve kaliteleri düşmektedir. Ayrıca hayvanların mezbahada bekletilmeleri sırasında gözlemlenerek inkübasyon süresi kısa olan hastalıklar saptanarak kesimleri önlenir. Mezbahaya yorgun getirilen hayvanların kışın en az 8 saat ve yazın 12 saat dinlendirilmeleri gerekir. Dinlendirilmiş etlerde kesim sonrası olgunlaşma gerçekleşecek ve kalitesi yükselecektir” ifadelerini kullandı.

Bu yıl ithal kurbanlık getirilmemesinin de besiciler için son derece önemli olduğunu aktaran  Dermenci,  “Doğru bir karar ve inşallah bundan sonra da artık hem kurbanlık hem de diğer besi danalarının gelmemesi gerekiyor ki bizim yerli üreticimiz de para kazanabilsin. Et fiyatları üç yıldır aynı yerde seyrediyor. Kesimlik yapan hayvan üreticilerimiz ciddi bir zarar etmektedir. Bu yılki beklentimiz kurbanımızın iyi gitmesi yönünde. Kurban da iyi giderse de fiyatlar artar. Kesim şu an 30 lira civarında en az 35 lira olması gerekiyor ki sürdürülebilir ve devam edebilir bir hayvancılık olsun. İthalin gelmemesi demek hayvancılığın gelişmesi demektir.” Cümlelerini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.