Ana Sayfa “Balıkçı Gemileri’ne BAGİS Cihazı takılacak”

“Balıkçı Gemileri’ne BAGİS Cihazı takılacak”

Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hakan Keçeci açıklamasında; Gemilere takılacak olan BAGİS Cihazı sayesinde su ürünleri avcılığı yapan balıkçı gemilerinin kimlik, konum, zaman, hız, yön gibi seyir bilgileri ile avcılık faaliyetleri ve avlanan su ürünleri verilerinin GSM ve Uydu İletişim Araçları vasıtasıyla izlenmesini ve dijital ortamda kayıt altına alınarak toplanmasının sağlanacağını kaydetti.

HABER MERKEZİ

Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hakan Keçeci açıklamada bulunarak; T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi Tebliği doğrultusunda Kırklareli’de Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi (BAGİS) Cihazı’nın taktırılmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Kırklareli’de yaklaşık 42 Balıkçı Gemisi’ne takılacak cihaz ile ilgili bilgiler veren Dr. Keçeci; “Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi doğrultusunda 12 metre büyüklüğünde olan balıkçı gemilerine cihaz takılacak. Bakanlığımız bu uygulamayı Türkiye genelinde başlattı. Kırklareli’de de yaklaşık 42 Balıkçı Gemisi’ne Haziran Ayı başlarında bu cihaz takılacak. Deniz ürünlerinin %90’ını bu gemiler karşılıyor. Denizlerde Su Ürünleri Avlama Ruhsatı’na sahip, boy uzunluğu 12 metre ve üzerinde olan balıkçı gemilerini ve bu gemilere takılacak Gemi İzleme Cihazı ve Elektronik Seyir Defteri’ni ve bu cihazların çalışması, kullanılması, avlanan su ürünleri kayıtlarının tutulmasına ilişkin hususlar ile bu hususlarda balıkçı gemi yetkilisinin yükümlülüklerini kapsayacak” dedi.

Dr. Keçeci, açıklamasında; Gemilere takılacak olan BAGİS Cihazı sayesinde su ürünleri avcılığı yapan balıkçı gemilerinin kimlik, konum, zaman, hız, yön gibi seyir bilgileri ile avcılık faaliyetleri ve avlanan su ürünleri verilerinin GSM ve Uydu İletişim Araçları vasıtasıyla izlenmesini ve dijital ortamda kayıt altına alınarak toplanmasının sağlanacağını kaydetti.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.