Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 26 Kasım 2018 268 Görüntüleme

“24 Kasım Öğretmenler Günü” Kırklareli’nde törenlerle kutlandı

 

HABER MERKEZİ

“24 Kasım Öğretmenler Günü” Kırklareli’de 24 Kasım 2017 Cumartesi günü çeşitli etkinliklerle kutlandı. İlk olarak saat 10.00’da Kırklareli İl Milli Eğitim Müdür Vekili Cahit Akın ve beraberinde Şube Müdürleri ile birlikte Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı önünde çelenk töreni düzenlendi.  Düzenlenen törene; Kırklareli İl Milli Eğitim Müdür Vekili Cahit Akın,  Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, öğretmenler katıldı. Kırklareli İl Milli Eğitim MüdürVakili Cahit Akın tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından Saygı Duruşu’nda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunması ile burada tören sona erdi.

“Öğretmenler Günü” Kutlamaları saat 10.30’da Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörlük Kültür Merkezi’nde düzenlenen program ile devam etti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program; Günün anlam ve önemini belirten konuşmalar ile devam etti.

Burada, ilk olarak emekli öğretmenler adınaCafer Yüce konuşma yaptı. Yüce, konuşmasında; “Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet mektepleri tarafından kendisine verilen Başöğretmenliği kabul edilişinin 90.Yılmda, tarihin öğretmene yüklediği konumu ve atamızın ‘Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Veciz sözü ile öğretmenler olarak görevimizin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlamış oluyoruz. Her çocuk doğası gereği merak ederek öğrenir gelişir ve büyür. Pek tabii ki bu süreçte öncelikli görev çocuğun ilk eğitimini ve terbiyesini aldığı anne ve babaya düşer fakat okul çağına gelindiğin de devreye öğretmenler girer. Ancak bir gerçek vardır ki o da okul çağma gelmiş olan bir çocuğun tam manasıyla yardıma muhtaç olduğudur. İşte bu nedenledir ki, öğretmenler çocukların ailesinden uzak bulundukları zaman dilimlerinde onların en büyük yardımcılarıdırlar.  Çocuklarımıza ihtiyaç duydukları okuma ve yazma becerisi ve bilgi dağarcıklarını geliştirip güçlendirmelerine ve kültürlenmelerine katkı sağlayacak bilgileri sunmakla görevli oldukları halde bunları sunmakla kalmazlar aynı zamanda büyük özveri ve çaba sergileyerek onların her türlü sorunları ile ellerinden geldiğince ilgilenmek suretiyle adeta onlara ikinci bir aile ortamı ve sıcaklığı sunarlar. Bu sayededir ki çocuk, sosyal hayata daha hızlı bir şekilde entegre olarak toplum içinde bir aidiyet duygusu kazanır. Öğretmenler insanları eğiten onlara sorumluluk duygusunu aşılayan iyiyi doğruyu, güzeli ve faydalı olanı öğreten,ülkemizin geleceği ve teminatı olan çocuklarımızın ve gençlerimizin kişilik olgusunun istenilen yönde gelişimine katkıda bulunan fedakar insanlardır. Yukarı da anlatmaya çalıştığım sebeplerden dolayı öğretmenler günü öğretmenlerimiz ve öğrenciler arasındaki sevgi ve saygının doruk noktasına ulaştığı bir gün olmalıdır. Keza bu müstesna güne anlam ve önemi ile bakıldığında öğretmene gösterilen sevgi ve saygının bir bakıma topluma verilen değerinde yansıması olduğu asla unutulmamalıdır” dedi. Aday öğretmenler adına konuşma yapan Kevser Battal ise aday öğretmenler olarak yolun başında olduklarını ve Türkiye’nin dört bir yanında aday öğretmenlerin aynı heyecanı yaşadığını söyledi.

Daha sonra ise İl Milli Eğitim Müdür Vekili Cahit Akın konuşma yaptı. Akın, öğretmenlerin kutsal bir görevi yerine getirdiğini belirtirken, tüm öğretmenlerin “24 Kasım Öğretmenler Günü”nü kutladı. Son olarak ise Kırklareli Valisi Osman Bilgin konuşma yaptı.

Vali Osman Bilgin, konuşmasında; “24 Kasım Öğretmenler Gününüz kutlu olsun. Günümüz dünyasında baktığımızda çok farklı meslek gruplarının olduğunu görmekteyiz. Ancak Öğretmenlik mesleğinin insanlığın var oluşuyla birlikte başlayıp, insanlığın devam ettiği, yaşandığı ve sona ereceği güne kadar devam edeceğini hepimiz en iyi şekilde idrak ediyor ve anlıyoruz. Dünyanın değişiminde de öğretmenlerin çok etkin rol üstlendiklerini, eğitim ve öğretim faaliyetleriyle insan yaşamını şekillendirerek dünyanın şekillendirilmesinde çok büyük etken olduklarını görüyoruz. Özellikle dünya konjektörüne baktığımızda ortaçağ karanlık bir çağ olmasında aslında öğretmenlere görev verilmemesi, onlardan yararlanılmamasının etken olduğunu görüyoruz. Avrupa’nın yeni çağ ile birlikte eğitim ve öğretime önem vererek öğretmenlik mesleğini üstte tutması sonucu dünyada gelişim göstererek sanayi devrimini oluşturması ve matbaanın da bulunmasıyla birlikte okuma yazma kavramları insan yaşamında en önemli k kavram olmuştur. Yeni icatların bulunması ve yapılmasıyla birlikte dünyanın değişim ve dönüşümünü hep birlikte müşade etmekteyiz. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün özellikle kendisini öğretmenlerle özdeşleştiren her gittiği ilde eğitim öğretim yuvalarını ziyaret ederek oradaki öğretmenlerle birlikte toplumun dönüşümüne katkı sağlamakla birlikte sarf ettiği çabanın özünü hissetmeliyiz. Eğitim öğretim camiası yaklaşık 1 milyona yakın insan faktörünü barındırmakta. Eskiden temel öğretimin yanında şimdi yeni yeni öğretmenlik dallarının oluştuğunu görüyoruz. Bundan sonraki süreçte çok daha gelişerek Türkiye Cumhuriyeti’nin gelişiminde öğretmenlerin önemini hep birlikte göreceğimize inancımız tamdır” cümlelerini kullandı.

Program, Aday öğretmenlerin yemin etmesiyle devam etti. Daha sonra öğrenciler arasında düzenlenen Şiir, Kompozisyon ve Resim Yarışmaları’nda dereceye girenlere Ödülleri verildi. 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nda emekli olan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri’nin verilmesinin ardından Müzik Dinletisiyle sona erdi. (Savaş Eskici)

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.