Ana Sayfa Gündem, Kırklareli 6 Mayıs 2022 453 Görüntüleme

​ Hububatta süne sürvey çalışmaları başladı

 

 

Kırklareli İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce hububatta süne sürvey çalışmaları başladığını bildirdi.

Yapılan açıklamada, hasada kadar yapılan bakım çalışmalarının yanında hastalık ve zararlılar ile mücadelenin son derece önemli olduğu kaydedildi.

2022 yılı için 1 kontrol, 14 sürvey ekibi olmak üzere toplam 15 ekibin kurulduğu vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Hububat ürünü insan ve hayvan beslenmesinde kullanılan besin kaynağının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Hububat grubunun içerisinde buğday, toplumumuzun beslenmesinde önemli ana besin kaynaklarından biridir. Günümüz koşullarında önemi daha da artan bu ürünün ekilişinden hasadına kadar geçen süre içerisinde bakımı yanında hastalık ve zararlılar ile mücadele de çok önemlidir. SÜNE hububatın en önemli zararlısıdır. Özellikle buğdayların başaklarında yaptığı emgi zararı ile verimde ve kalitede azalmaya neden olmaktadır. Zarar gören daneler tohumluk olarak kullanılmayacağı gibi hamur olma özelliğini de kaybetmektedir. Süne Mücadelesi çalışmalarında 2022 yılı için 1 kontrol, 14 sürvey ekibi olmak üzere toplam 15 ekip kurulmuş ve ekiplerde 71 Teknik eleman görevlendirilmiştir. İl bazında toplam 203 köy/belde/mahallede süne mücadele çalışmaları yapılacaktır. Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü koordinatörlüğünde İl Müdürlüğümüz Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerimizce 28 Nisan 2022 tarihinden itibaren süne kıymetlendirme sürvey çalışmalarına başlanmıştır. Bitkisel ürünlerde pestisit/zirai ilaç kalıntısı, insan sağlığını ilgilendirmesi nedeniyle büyük bir önem arz etmektedir. İlaçlar sadece insan sağlığına zarar vermez. Doğal dengeyi de bozarak, yeraltı sularını kirleterek çevreye de büyük zararlar verir. Aslında doğada bir denge mevcuttur ve birçok zararlıyı yok eden faydalı böceklerde vardır. Yapılacak hatalı ilaçlamalar sonucu bu faydalı böcekler yok edilebilir ve bir daha telafisi mümkün olmayan durumlar ortaya çıkabilir. Eğer, uygun ilacı doğru zamanda, doğru miktarda ve yeterli düzgünlükte atmazsak, bize faydadan çok zarar getirir. Yanlış olarak attığımız ilaçlar topraklarda, sularda ve tükettiğimiz ürünlerde birikerek insanlara zarar verdiği gibi doğal hayata da zarar vermektedir. Gerek yabancı ot mücadelesi ile gerekse külleme/pas mücadelesi ile birlikte süne ilacı atılması doğada var olan ve süne zararlısını baskı altında tutan bizim için faydalı olan süne parazitoidlerini öldürmekte ve doğal dengeyi bozmaktadır. Süne yumurta parazitoidlerinin faal olduğu dönemde kışlamış erginlere karşı gerçekleştirilen talimat dışı ilaçlamaların parazitoidler üzerinde olumsuz etkisi olmakta ve süne zararlısına karşı etkinliği azalmaktadır. İlimizde süne mücadelesi ile ilgili teknik çalışmalar Müdürlüğümüz tarafından yapılmakta ve zararlının yoğun (mücadele eşiği üzerinde) olduğu alanlar mücadelede görev alan ekipler tarafından belirlenerek ilaçlanacak sahalar üreticilere duyurulmaktadır. Süne zararlısı ile mücadelede üreticilerin Müdürlüğümüzün duyurularına göre hareket etmeleri gereksiz ilaçlamalardan kaçınmaları hem bizim için faydalı olan canlıların doğada yaşamlarını devam ettirmelerini sağlayacak hem de çevrenin kirlenmesini önleyecektir.”

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yeşilyurt Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.